W Lublinie odbyły się główne wojewódzkie uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rano złożono kwiaty na cmentarzu przy Unickiej przy Mogile – Pomniku Zamordowanych na Zamku Lubelskim.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: uroczystości na placu Zamkowym, Lublin, 01.03.2020, fot. Piotr Michalski
Przed południem mszę w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych żołnierzy odprawiono w kościele Świętej Rodziny na Czubach.
W homilii ks. Ryszard Jurak wspominał jednego z żołnierzy wyklętych – płk Łukasza Cieplińskiego: – Pułkownik Ciepliński wiedział, że pozbawiony wszelkich praw, nie będzie miał nawet własnego gronu. Ufał jednak, że kiedyś Polska odzyska pełną niezawisłość i że znajdą się ludzie, którzy będą chcieli zidentyfikować jego szczątki. Kiedy był więc wyprowadzany na egzekucję, powiedział jednemu z towarzyszy w celi śmierci: „Biorę w ustach medalik Matki Bożej. Może po nim ktoś mnie kiedyś rozpozna”.
W nabożeństwie wziął udział żołnierz polskiego podziemia niepodległościowego, który walczył w oddziale „Zapory” – ppłk Marian Pawełczak „Morwa”. Do niego zwrócił się lubelski wojewoda Lech Sprawka: – Po pierwsze pokłonić się. Przeprosić – nie za nasze winy, ale w ramach ciągłości narodowej tak chyba uczynić należy. Wyrazić ból, ale jednocześnie wdzięczność za wasz los. Myślę, że największym darem dla was będzie to, jeśli współcześni Polacy zachowają to, co było najcenniejsze i towarzyszyło wam w tamtym czasie: suwerenną i niepodległą Polskę.
Wydarzenia związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych potrwają do 6 marca. Jutro (02.03) w Hrubieszowie zostanie odsłonięta tablica poświęcona Podziemnej Organizacji Młodzieży Polskiej.
TSpi (opr. DySzcz)
ZOBACZ ZDJĘCIA: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: złożenie wieńców pod pomnikiem NSZ, Lublin, 01.03.2020, fot. Piotr Michalski
ZOBACZ ZDJĘCIA: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: złożenie wieńców pod pomnikiem WiN, Lublin, 01.03.2020, fot. Piotr Michalski
Fot. Piotr Michalski