O edukacji przyszłości w Lublinie

edu 2020 03 04 183621

Nauka może być ciekawa! O tym jak pozyskiwać pieniądze na działania edukacyjne, o nowoczesnych środkach przekazu wiedzy i skutecznej edukacji rozmawiali uczestnicy zorganizowanej w Lublinie ogólnopolskiej konferencji „Edukacja Przyszłości”.

Obok wykładów były też prezentacje niezwykle ciekawych sposobów przekazywania wiedzy. – Jesteśmy specyficzną firmą, ponieważ staramy się na oświatę patrzeć z dwóch stron, tzn. od roli organu prowadzącego szkołę, czyli samorządu, i od strony dyrektora szkoły jako tego, który zarządza oświatą – mówi Zdzisław Majewski, prezes Municipium: – Nasza konferencja zderza dyrektorów szkół oraz szefów samorządów i osoby odpowiedzialne w samorządach za edukację, oświatę, za jej finansowanie i za to, żeby ten proces edukacyjny był skuteczny, aby uczniowie, którzy wychodzą ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych samorządowych odnajdywali się na uczelniach i na rynku pracy. Na naszych konferencjach staramy się pokazywać trendy w edukacji: te najbardziej nowoczesne, które już dziś są trendami albo staną się nimi za chwilę. Przez to staramy się edukować samorządowców i dyrektorów szkół i pokazać im na co wydawać pieniądze, jak wydawać je skutecznie i jak skutecznie zarządzać oświatą, aby osiągać pewne efekty kształcenia, które pozwalają młodym ludziom w bardzo zmieniającym się środowisku technicznym, w świecie cyfrowym, w którym jesteśmy zanurzeni, na rynku pracy i w życiu.

– Jesteśmy polską firmą, która buduje całą infrastrukturę pod edukację opartą na druku 3D – mówi Olaf Krysik z firmy Skriware: – Mamy w Polsce produkowaną najłatwiejszą drukarkę 3D dla całej edukacji. Oprócz tego mamy 3D-drukowane roboty i specjalne programy dla dzieci, żeby mogły uczyć się druku 3D, jako że jest to bardzo przyszłościowa dziedzina. Mamy specjalną „misję na Marsa”, gdzie w przeciągu 30 godzin można nauczyć dzieci podstaw programowania.

Wskazywanie trendów to często łamanie stereotypów. – Chcemy wyłapywać różnego rodzaju przypadki dobrego zarządzania: dobre szkoły, dobre procesy dydaktyczne, dobrych nauczycieli, dobrych dyrektorów i pokazywać też te samorządy, które mają najlepsze wyniki w edukacji. Bo edukacja może połknąć każde środki, ale chodzi o efektywność ich wydawania – podkreśla Zdzisław Majewski.

– Nowoczesne technologie to jest to, czego nam brakuje w szkołach – mówi Ewa Kaliszuk, zastępca prezydenta Olsztyna: – Chcemy dotrzeć do ucznia, przekazać mu wiedzę. Niestety, tradycyjny podręcznik, książka, zeszyt, a nawet rzutnik multimedialny nie są w stanie skupić uwagi ucznia i go aktywizować.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele samorządów, a także dyrektorzy szkół i nauczyciele. Wśród omawianych tematów było zagrożenie cyberprzestępczością – czyli tematy jak najbardziej na czasie.

RMaj (opr. DySzcz)

Fot. oswiataprzyszlosci.pl

Exit mobile version