W środę prezydent Andrzej Duda podpisał pakiet ustaw tworzących Tarczę Antykryzysową. – Te akty prawne to dopiero początek działań, mających zapewnić utrzymanie maksymalnej liczby miejsc pracy oraz stworzyć warunki do przetrwania różnych podmiotów gospodarczych. Tak żeby, gdy tylko ustąpi epidemia, można było szybko wznowić aktywność polskich firm, ale ku pożytkowi pracowników – stwierdza wojewoda lubelski Lech Sprawka (na zdj.).
– W momencie gdy pojawią się pierwsze znaki zmniejszenia się transmisji koronawiusa, celem rządu jest stopniowe wznawianie aktywności podmiotów gospodarczych. Dzięki temu będzie zachowany balans pomiędzy walką z rozprzestrzenianiem się wirusa, a troską o miejsca pracy – dodaje wojewoda.
– Tarcza Antykryzysowa zawiera ofertę wspierania przez okres do 3 miesięcy pracodawców gotowych do utrzymania istniejących miejsc pracy w ich firmach. Wsparcie to będzie polegać na dofinansowaniu środkami Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wynagrodzeń wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne. Wsparcie to otrzymają ci z pracodawców, którzy zdecydują się na kontynuowanie zatrudnienia pracowników przez tyle miesięcy, przez ile otrzymywali wsparcie. Ponadto pracodawcy ci nie mogą zalegać z podatkami i składkami do końca trzeciego kwartału 2019 roku, a których firmy – ze względu na pandemię – muszą wejść w okres przestoju ekonomicznego lub zmniejszyć wymiar czasu pracy. Firmy te muszą też zawrzeć stosowne porozumienia z pracownikami. Pod pojęciem pracowników rozumiane są również osoby zatrudnione na przykład na umowę zlecenie, a nie tylko umowę o pracę – informuje Andrzej Pruszkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.
Szczegółowe informacje TUTAJ.
– Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje trzy główne instrumenty pomocowe. Po pierwsze to zwolnienie małych firm, zgłaszających na dzień 29 lutego do 9 ubezpieczonych (wliczając w to pracodawcę), ze składek za marzec, kwiecień i maj. Drugim jest świadczenie „postojowe” dla osób, które wykonują umowy cywilnoprawne (np. umowę o dzieło czy umowę zlecenie). Trzecim jest podobne świadczenie dla samozatrudnionych. W tych sprawach należy złożyć odpowiednie wnioski – informuje Piotr Waszak, dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie.
Jak dodaje, wypłaty „postojowego” będą odbywać się od 15 kwietnia. Według szacunków ZUS, na terenie lubelskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zwolnienie ze składek może ubiegać się nawet 74 tysiące mikroprzedsiębiorców i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
Dodatkowe informacje można znaleźć TUTAJ.
– Mamy jeszcze dwa rozwiązania spoza Tarczy Antykryzysowej, które powinny zainteresować przedsiębiorców. To odroczenie płatności składek a także zasiłek opiekuńczy, który już funkcjonował przez dwa miesiące, a Tarcza Antykryzysowa przedłużyła go o kolejnych 14 dni, a w dodatku przyznała prawo do niego rodzicom dzieci niepełnosprawnych, które są starsze niż 8 lat – wyjaśnia Piotr Waszak.
– Część zadań, które wchodzą w skład pakietu, będą realizować powiatowe urzędu pracy. Jednym z nich jest pożyczka z Funduszu Pracy w wysokości do 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców. Pożyczka ta ulega umorzeniu pod warunkiem, że ten przedsiębiorca w przeciągu trzech miesięcy od jej udzielenia utrzyma takie same zatrudnienie jak 29 lutego 2020 roku – wyjaśnia Katarzyna Kępa, dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie. Wnioski o takie pożyczki należy składać do powiatowego urzędu pracy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ.
Jak informuje, od momentu rozpoczęcia epidemii w urzędzie zarejestrowało się jako bezrobotni około 200 osób. Były to przede wszystkim osoby, którym zależało na ubezpieczeniu zdrowotnym. Jednak – jej zdaniem – już wkrótce rejestrujących się może być dużo więcej.
Jak poinformował Jerzy Dębski, dyrektor Oddziału Lubelskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w przypadku pracownika, któremu kończy się termin orzeczenia o niepełnosprawności, zaś właściwa komisja nie pracuje, orzeczenie z „automatu” jest przedłużone o trzy miesiące.
Dane kontaktowe do lubelskiego oddziały PFRON można znaleźć TUTAJ.
ToMa
Fot. Youtube Lubelski Urząd Wojewódzki