Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczne święta Wielkiej Nocy będą inne. Duchowni podkreślają, że Wielkanoc godnie można przeżyć też w domu. W wielu kościołach będą prowadzone transmisje z poszczególnych nabożeństw.
Tegoroczne święta Wielkanocy w dobie pandemii koronawirusa z pewnością będą innymi świętami niż te w poprzednich latach. Zgodnie z obecnymi obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa w Polsce, w nabożeństwach kościelnych może brać udział najwyżej pięć osób. Jednak zdaniem metropolity lubelskiego arcybiskupa Stanisława Budzika, brak możliwości bezpośredniego korzystania z sakramentów może być szansą dla wiernych.
– Nigdy się tak nie zdarzyło, żebyśmy nie mogli uroczyście obchodzić świąt Wielkanocy. Ale nawet w tym dostrzegamy też pewną szansę, że dzięki transmisjom internetowym, telewizyjnym i radiowym w jakiś sposób wiele ludzi może się łączyć z Kościołem i Eucharystią. Można też sobie na nowo uświadomić, że Pan Bóg nie jest tylko ograniczony w swoim działaniu do świątyni. Możemy sobie przypomnieć, że rodzina jest Kościołem domowym.
ZOBACZ: Abp Stanisław Budzik: Możemy sobie przypomnieć, że rodzina jest Kościołem domowym
– Wielki Tydzień wierni Kościoła katolickiego rozpoczną 5 kwietnia Niedzielą Palmową – dodaje rzecznik prasowy lubelskiej kurii, ksiądz Adam Jaszcz: – Główną celebracją będzie tutaj msza święta o godzinie 10.00, którą ksiądz arcybiskup odprawi w parafii św. Antoniego w Lublinie. Jest to również święto młodych. Ta msza święta będzie transmitowana przez media.
Celebracja Wielkiego Tygodnia rozpocznie się w czwartek. Wówczas w archikatedrze lubelskiej odbędzie się Msza Krzyżma: – Ksiądz arcybiskup tę mszę świętą będzie odprawiał w towarzystwie swoich najbliższych współpracowników – zaznacza ksiądz Adam Jaszcz: – W czasie mszy świętej zostaną poświęcone oleje, natomiast przyrzeczenia kapłańskie zostaną odnowione w innym czasie. Triduum Paschalne rozpoczynamy mszą świętą Wieczerzy Pańskiej. Tu ważna zmiana: nie będzie tradycyjnego obrzędu obmycia nóg. W piątek Adoracja Krzyża – tutaj też nastąpi zmiana. Cześć krzyżowi będziemy oddawali nie przez pocałunek, tylko poprzez przyklęknięcie albo głęboki ukłon.
Liturgia odbędzie się też zgodnie z obecnymi obostrzeniami związanymi z pandemię koronawirusa. A co jeżeli chodzi o Wigilię Paschalną? – To właściwie najważniejsza celebracja w całym roku liturgicznym – podkreśla ksiądz Adam Jaszcz: – W tym roku nie będzie poświęcenia ognia na zewnątrz. Nie będzie też procesji rezurekcyjnej. Jest takie zalecenie, aby przed wejściem do kościoła kapłan pobłogosławił swoich wiernych, przebywających w domach i łączących się duchowo Najświętszym Sakramentem. Wszystkie celebracje z archikatedry będą transmitowane. Transmisja będą dostępne na stronie parafii archikatedralnej.
Zgodnie z wytycznymi arcybiskupa Stanisława Budzika, święcenie pokarmów ma odbyć się w domu przed śniadaniem wielkanocnym.
Na początku ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: „Chrystus zmartwychwstał. Alleluja”. Wszyscy odpowiadają: „Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja”. Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego, 1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie: „Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan: Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was” albo Mt 6, 31 ab.32b-33: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?: „Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza: Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”. Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: „Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków”. Wszyscy odpowiadają: „Amen”. Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: „Uczniowie poznali Pana. Alleluja”. Wszyscy odpowiadają: „Przy łamaniu chleba. Alleluja”. „Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków”. Wszyscy odpowiadają wówczas: „Amen”.
Wierni prawosławni Święta Wielkanocne rozpoczną tydzień po katolikach. – Kapłani będą odbywać nabożeństwa zgodnie z harmonogramem. Jednak wierni, którzy boją się zakażenia i boją się wychodzić z domu, mogą obejrzeć transmisje z nabożeństw na kilka sposobów – mówi rzecznik prasowy prawosławnej parafii lubelsko-chełmskiej, lektor Andrzej Boublej: – Mamy w diecezji swoje internetowe radio Ortodox.fm, gdzie też są nabożeństwa. Na stronie cerkiew.pl prowadzone są transmisje online różnych nabożeństw.
Poszczególne nabożeństwa Wielkiego Tygodnia w domu będą mogli też zobaczyć ewangelicy. – Ogólnopolskie nabożeństwa zobaczymy w telewizji – mówi proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Lublinie, ks. Grzegorz Brudny: – Niedzielę Palmową – Trójka o 13.00, Wielki Piątek w Dwójce o 17.00, Wielkanoc w Trójka o 13.00 – to jeżeli chodzi o transmisje ogólnopolskie. Oczywiście te wszystkie nabożeństwa, które będziemy mogli obejrzeć w Internecie czy w telewizji, oglądajmy wspólnie z rodzinami. Jeżeli ktoś nie ma dostępu do tych mediów, niech pamięta o tym, że w każdej ewangelickiej rodzinie jest Biblia. Możemy ją otworzyć i przeczytać Słowo Boże przy rodzinnym stole.
Na stronie parafii ewangelicko-augsburskiej w Lublinie zamieszczone będą też informacje, gdzie jeszcze w Internecie będzie można obejrzeć transmisje z poszczególnych nabożeństw Wielkiego Tygodnia.
Nabożeństwa Wielkiego Tygodnia, które odbędą się w archikatedrze lubelskiej będą transmitowane na stronie archidiecezji. Transmisje online planowane są też z parafii św. Andrzeja Boboli. Szczegóły na stronie parafii.
MaTo (opr. DySzcz)
Fot. archiwum