Samorząd Województwa Lubelskiego uruchomił platformę dla przedsiębiorców starających się o pomoc w związku z epidemią koronawirusa. Narzędzie zostało przygotowane, aby wesprzeć pracodawców w pozyskiwaniu środków dostępnych w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej.
Pandemia koronawirusa wywołała globalny wzrost bezrobocia. Negatywne zmiany są już zauważalne na polskim rynku pracy. W województwie lubelskim w kwietniu 2020 roku odnotowano ponad 74 tysiące bezrobotnych. To o ponad 2800 osób więcej, niż w marcu i o ponad 2300 więcej w stosunku do kwietnia 2019 roku.
– Największy procentowo napływ bezrobotnych miał miejsce w powiatach: łukowskim, lubelskim oraz w mieście Zamość – mówi dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie, Andrzej Pruszkowski. – Najmniejsze odnotowano w powiecie kraśnickim, bialskim oraz chełmskim. Szacujemy, że stopa bezrobocia wyniesie 7,9% lub 8% w skali regionu. To o około 0,4 punktu procentowego więcej, niż w marcu – dodaje.
W kwietniu zwolnienia grupowe zapowiedziało 7 firm, w których posady miało stracić 250 osób. W kwietniu zwolniono 2 osoby. Jak zaznacza Pruszkowski, część firm skorzystało z instrumentów Tarczy Antykryzysowej. Od dziś (12.05) przedsiębiorcy i pracodawcy chęć skorzystania z pomocy mogą zgłaszać także za pośrednictwem formularza, który dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie. W wypełnieniu poszczególnych wniosków pomogą eksperci.
– Dane z przesłanego formularza zostają automatycznie przesyłane do 1 z 3 koordynatorów. Zgodnie z dyspozycją przedsiębiorców: ZUS, WUP, Powiatowy Urząd Pracy – zaznacza marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Formy wsparcia, jeżeli chodzi o Tarczę Antykryzysową, którą realizują instytucje państwowe, takie jak między innymi wojewódzkie urzędy pracy to fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Jeżeli chodzi o powiatowe urzędy pracy, to mikropożyczki, a jeśli chodzi o wsparcie przedsiębiorców i pracodawców, to oczywiście zwolnienia czasowe z ZUS – dodaje.
Znacznie spadła też liczba firm deklarujących tworzenie nowych wakatów. Do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie w kwietniu zgłoszono ponad 2300 nowych miejsc pracy. To o ponad 400 mniej, niż w marcu i ponad 1200 mniej, niż w kwietniu 2019 roku.
– Teraz działania rządu skierowane są przede wszystkim na ochronę istniejących miejsc pracy – podkreśla marszałek województwa lubelskiego. – Liczba miejsc pracy objętych wsparciem w ramach Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych to jest 18100. Kwota wsparcia, która jest już nieprocedowana to 92 mln 700 tysięcy złotych. Jeżeli chodzi o wsparcie z Funduszu Pracy (mikropożyczki do 5 000 złotych), to liczba przyznanych pożyczek to 19524. Kwota wypłaconych pożyczek to 97 mln 600 tysięcy złotych – dodaje.
ZAlew / opr. PaW
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie / nadesłane