Sejm przyjął część senackich poprawek do ustawy dotyczącej wyborów prezydenckich. Przepisy umożliwiają głosowanie korespondencyjne, ale też w tradycyjnej formie.
Wśród przyjętych przez posłów poprawek jest kilka zmian ułatwiających głosowanie Polakom za granicą, ułatwienia dla niepełnosprawnych takie jak nakładki w alfabecie Braille’a czy dostarczanie im bezpośrednio pakietów wyborczych a nie do skrzynek pocztowych.
Sejm zgodził się na przekazanie Państwowej Komisji Wyborczej kompetencji w kwestii wprowadzenia głosowania wyłącznie korespondencyjnego na terenie gminy, gdzie doszło do „nagłego i znaczącego pogorszenia sytuacji epidemicznej”. Taką decyzję będzie można podjąć nie później niż 7 dni przed wyborami.
Odrzucono poprawkę określającą, że komitety wyborcze będą miały co najmniej 10 dni na zgłoszenie nowego kandydata na prezydenta od dnia ogłoszenia przez marszałka Sejmu terminu wyborów. Nie zgodzono się na poprawkę, która umożliwiała wyrażenie poparcia dla nowych kandydatów elektronicznie poprzez platformę ePUAP, a nie tylko pisemnie na liście.
Ustawa trafi teraz do prezydenta.
RL/ IAR (opr. DySzcz)
Fot. archiwum