Ponad 1,5 miliarda złotych dostali mikro, mali i średni przedsiębiorcy z województwa lubelskiego w ramach tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju.
Polski rząd na ochronę firm w całym kraju przeznaczył blisko 100 miliardów złotych.
O pomoc finansową mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się w przypadku, gdy mają spadek przychodów nie mniejszy niż 25 procent.
– Wypłacane pieniądze mają pomóc biznesmenom przetrwać w dobie pandemii koronawirusa – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka: – Warunkiem wnioskowania jest niezaleganie jeśli chodzi o składki z ubezpieczenia społecznego, jak również podatkowe. Wnioskowanie odbywa się online, przy wykorzystaniu wyniku porozumienia z osiemnastoma bankami, zarówno komercyjnymi jak i państwowymi. Od wpłynięcia wniosku do realizacji, w ciągu 48 godzin środki są przekazywane dla przedsiębiorcy.
Wnioski o pomoc przedsiębiorcy mogą składać za pośrednictwem obsługujących ich banków. Do tej pory w województwie lubelskim subwencje dostało ponad 9 tysięcy firm, które zatrudniają ponad 73 tysiące pracowników. A jak statystyka pod względem przyznanych subwencji wygląda w poszczególnych miastach i powiatach?
– Na pierwszym miejscu, co jest naturalne, największa liczba firm, które otrzymały subwencje, to Lublin (2555). Drugie miejsce to powiat łukowski – to dofinansowanie dotyczy w tej chwili 732 firm, a obejmuje zatrudnionych 6247 osób – mówi Lech Sprawka.
Kolejne miejsca zajęły powiaty: lubelski, puławski, miasto Zamość, Biała Podlaska i powiat biłgorajski. Tarcza pomoże m.in. utrzymać miejsca pracy oraz płynność finansową firm. A jak pomoc w ramach tarczy antykryzysowej wygląda od strony urzędników z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? – Obsługujemy trzy formy pomocy: zwolnienie z opłacenia składek, świadczenia postojowe i zasiłki opiekuńcze. Najbardziej popularnym jest pierwszy z nich – mówi dyrektor lubelskiego oddziału ZUS, Piotr Waszak: – Do dzisiaj wpłynęło 78 tysięcy wniosków. Dotychczas za marzec i kwiecień zwolniliśmy ponad 56 tysięcy firm na łączną kwotę 283,5 miliona złotych. Następnym instrumentem są świadczenia postojowe: wpłynęło 66 tysięcy wniosków. Kwota wypłat na dzisiaj to 103 miliony.
Tylko dziś lubelscy przedsiębiorcy powinni dostać 23 miliony złotych, natomiast w ramach dodatkowych zasiłków opiekuńczych do ZUS-u w Lublinie trafiło 35 tysięcy wniosków. Wypłacono już blisko 11 milionów złotych. Pracodawcom czas epidemii koronawirusa pomaga przetrwać też Wojewódzki Urząd Pracy. Wsparcie polega m.in. na dofinansowaniu wynagrodzeń pracowników z powodu przestoju lub obniżenia czasu pracy pracowników – tłumaczy dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie, Andrzej Pruszkowski: – W tej chwili mamy za sobą przepracowanie ok. 600 wniosków na wsparcie 27 tysięcy miejsc pracy, udzielając wsparcia na łączną kwotę ok. 130 milionów złotych. Wnioski które do nas wpływają rozpatrywane są na bieżąco. Żaden z nich jak dotąd nie został opóźniony. Staramy się o to, żeby na konta wnioskodawców środki trafiały tak szybko jak to możliwe. Jak do tej pory to się udaje.
Na pomoc mogą liczyć również firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne. Zwiększono m.in. dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych – mówi dyrektor lubelskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych, Jerzy Dębski: – Podwyższenie podstawy na osobę o znacznym stopniu niepełnosprawności z 1800 złotych do 1950 złotych, a przy stopniu umiarkowanym z 1125 złotych do 1200 złotych.
Przedsiębiorcy, którzy nie wiedzą z jakich form pomocy skorzystać tak, aby pomoc była jak najbardziej efektywna, mogą poszukać informacji na stronie internetowej lubelskie.pl/tarcza.
Szczegóły dotyczące wspomnianych form pomocy i nie tylko znajdziemy też na stronach internetowych poszczególnych urzędów.
MaTo (opr. DySzcz)
Fot. lubelskie.pl/tarcza