Wystawę poświęconą historii Żydowskiego Domu Ludowego im. I.L. Pereca, można oglądać w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie.
Dom im. Pereca budowany pod koniec lat trzydziestych z myślą o świeckiej szkole żydowskiej, miał być również miejscem skupiającym osoby związane z kulturą żydowskiego Lublina.
Uroczyste otwarcie Domu Pereca planowano na 1 dzień września 1939 roku. Po wojnie stał się miejscem, gdzie mogli się schronić ocaleni Żydzi.
– To miejsce bardzo istotne nie tylko w historii Lublina, ale także całego świata – podkreśla Piotr Nazaruk z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. – Już w lipcu 1944 roku ten dom stał się noclegownią, gdzie mogli schronić się Żydzi ocaleli z Zagłady. Informacje o losie polskich Żydów często szły w świat właśnie z tamtego miejsca. W 1945 roku w Lublinie, w ramach Polskiego Radia, nadawane były audycje w języku jidysz, w których podawano listy osób, które przeżyły, znalazły się w Domu Pereca i szukają swoich krewnych. Dzięki wielu ludzi na świecie się odnalazło.
W 1951 roku budynek został przejęty przez państwo. Dom Pereca mieści się przy ulicy Szkolnej w Lublinie. Obecnie znajduje się tu siedziba Narodowego Funduszu Zdrowia.
SuPer / opr. ToMa
Fot. www.facebook.com/brama.grodzka