Nocą ratownicy odnaleźli ciała 47-letniej kobiety i 87-letniego mężczyzny, którzy byli poszukiwani po środowym wybuchu w domu jednorodzinnym w Chodlu. Podjęto też decyzję o rozbiórce uszkodzonego domu.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Akcja ratunkowa po wybuchu gazu w Chodlu
Ciało 47-latki ekipom poszukiwawczym udało się odnaleźć kwadrans przed północą, natomiast ciało 87-letniego mężczyzny odnaleziono w gruzowisku w czwartek o godzinie 1.40.
CZYTAJ: Akcja ratunkowa po wybuchu gazu. Psy wskazały miejsce, gdzie mogą być ludzie
Do wybuchu gazu ziemnego w domu jednorodzinnym w Chodlu doszło w środę przed godziną 16.00. W budynku przebywało pięć osób. To członkowie jednej rodziny. Z budynku ewakuowani zostali: 15-letnia dziewczynka, 82-letnia kobieta oraz 54-letni mężczyzna. Strażacy poszukiwali natomiast 87-letniego mężczyzny i 47-letniej kobiety.
CZYTAJ: Wybuch gazu. Trwa poszukiwanie dwóch osób pod gruzami
Do akcji poszukiwawczej zaangażowano ponad 100 strażaków, w tym specjalistyczne grupy poszukiwawczo-ratownicze z Warszawy i Chełma. Strażacy ręcznie usuwali gruz i rozcinali elementy konstrukcji budynku. Gruzowisko było sprawdzane kamerami termowizyjnymi, do poszukiwań wykorzystano także psy tropiące.
– Działania, które prowadziliśmy, zakończyły się o godzinie 2.45. Wiemy, że przyczyną był wybuch gazu, natomiast szczegóły i okoliczności zdarzenia będzie wyjaśniać policja – powiedział Radiu Lublin rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie st. asp. Tomasz Stachyra.
CZYTAJ: Wybuch gazu w Chodlu. Pod gruzami mogą być ludzie
Ewakuowane tuż po wybuchu trzy osoby trafiły do szpitala. Z informacji strażaków wynika, że nie odniosły poważniejszych obrażeń.
Komisja złożona z przedstawicieli Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu Lubelskim, starosty opolskiego i wójta gminy podjęła decyzję o przyszłości zniszczonego budynku. Na prośbę wojewody lubelskiego Lecha Sprawki przyśpieszono prace komisji. – Decyzja wskazuje na konieczność natychmiastowej rozbiórki budynku. Te zadania będą realizowane przez gminę Chodel – informuje rzeczniczka wojewody lubelskiego, Agnieszka Strzępka. – Wojewoda lubelski zainicjował także działania, które mają na celu pomoc poszkodowanej rodzinie. Planowany jest zasiłek losowy z rezerwy wojewody. W oparciu o dokumentację będzie też przygotowywany wniosek do Prezesa Rady Ministrów o dotację z rezerwy ogólnej na budowę nowego budynku mieszkalnego – dodaje Agnieszka Sprawka.
Rodzina z Chodla, która straciła dach nad głową w wyniku wybuchu, otrzyma pomoc. Taką deklarację złożyli już w środę wojewoda lubelski Lech Sprawka, a także wójt gminy Chodel, Przemysław Kowalski.
Dla rodziny została zorganizowana pomoc psychologiczna oraz tymczasowe miejsce do zamieszkania.
Przyczyny wybuchu ma wyjaśnić specjalne dochodzenie .
LeW / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski