Wakacje to czas wypoczynku, ale również wielu niebezpieczeństw

68 169505 g 2020 06 25 181451

Pierwsze świadectwa wręczone, pora rozpocząć wakacje. Oczekiwane z utęsknieniem, mają być czasem odpoczynku i zabawy, szczególnie w obecnych, dość napiętych czasach. Nad tym, aby były nie tylko radosne, ale i bezpieczne, będą czuwać, jak co roku, nie tylko policjanci, ale również ratownicy WOPR czy Inspekcja Transportu Drogowego.

Wakacje w tym roku nie będą aż tak beztroskie, jak byśmy tego chcieli. Pomimo zniesionych obostrzeń, wciąż musimy pamiętać o tym, że obowiązuje nas między innymi trzymanie dystansu społecznego. – Również na plaży, jak i w wodzie musimy pamiętać, żeby nie zbliżać się do osób nam nieznanych – mówi w rozmowie z Radiem Lublin prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie, Robert Wawruch. – Zachowujmy odstępy. Nie kładźmy się kocyk w kocyk i co pół metra od osoby. Wszyscy wiemy, że wirus przenosi się w każdym środowisku. Na plaży także – dodaje.

Tegoroczny sezon wakacyjny będzie także trudniejszy ze względu na to, że większość z nas pozostanie w kraju. Służby ratownicze przewidują, że pojezierze łęczyńskie, a nawet Zalew Zemborzycki, będą bardziej oblegane niż zazwyczaj. – Przede wszystkim więc musimy dbać o siebie, bo nikt nie zapewni nam takiego bezpieczeństwa, jak my sami – apeluje Wawruch. – Będą oczywiście otwarte bezpieczne kąpieliska, na przykład Słoneczny Wrotków. MOSiR-owskie obiekty będą czynne całe wakacje. To nad wodą zdarzają się te wypadki, w miejscach niestrzeżonych. Przede wszystkim nie wchodzimy do wody po spożyciu alkoholu. Jest to jedna z częstszych przyczyn utonięć. Należy o tym szczególnie pamiętać, bo wszyscy o tym wiedzą, a mimo wszystko co roku ilość utonięć, których przyczyną między innymi był alkohol, jest zdecydowanie za duża – dodaje.

Ratownicy apelują także, aby nie przeceniać swoich umiejętności pływania i korzystać wyłącznie z miejsc do tej czynności przeznaczonych. – Natomiast wypożyczając sprzęt, jak kajak czy motorówka, bezwzględnie powinniśmy zakładać kamizelki ratunkowe – zaznacza Waruch. – Jeżeli ktoś wypadnie z takiego sprzętu albo go wywróci, to kamizelka zapewnia nam szansę przeżycia. Umiejętności pływania są różne w naszym społeczeństwie i ta kamizelka asekuracyjna naprawdę ratuje w takich sytuacjach życie. Pilnujmy głębokości. Na kąpieliskach są to boje czerwone i żółte. Jeżeli ktoś nie czuje się dobrze, to nie jest wstydem pływać w strefie dla nieumiejących pływać. Ona się tak nazywa, ale to jest strefa, gdzie jest 1,2 metra głębokości. Jest to naprawdę wystarczające, żeby dobrze i bezpiecznie korzystać. Niekoniecznie trzeba od razu iść tam, gdzie jest głęboko – dodaje.

Tak na kąpieliskach, jak i w ruchu drogowym, będą nad nami czuwać policjanci; a tegoroczne zdarzenia będzie można śledzić za pomocą tak zwanej „mapy bezpieczeństwa na wakacje”, którą znajdziemy na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – W porównaniu do lat ubiegłych, będzie ona nieco uszczegółowiona – tłumaczy naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie podinspektor Mariusz Szajwaj. – Będzie można tam znaleźć, jakie były przyczyny danego wypadku i kim jest ofiara, czy był to pieszy, pasażer czy kierowca. Również w tym roku apelujemy do wszystkich kierowców o zdrowy rozsądek. Nie śpieszmy się, jedźmy powoli i ostrożnie – dodaje.

W ubiegłe wakacje, na terenie województwa lubelskiego, policja odnotowała 282 wypadki drogowe, w wyniku których 39 osób poniosło śmierć, a 301 doznało obrażeń. Wśród ofiar śmiertelnych było 3 dzieci do lat 14. Utonęło zaś 5 osób. Licznik utonięć zacząć bić już w tym roku. Do tej pory, w maju utonęła 1 osoba, a w czerwcu 4, z czego 3 jednego dnia.

Ratowników WOPR będzie można spotkać także przy jednym z największych zbiorników wodnych na terenie województwa lubelskiego, czyli w Nieliszu. Tam ratownicy utworzyli bazę z zespołem szybkiego reagowania i wyznaczonym kąpieliskiem.

Pamiętajmy także, że organizatorzy wycieczek powinni zgłosić kontrole autokarów przed wyjazdem. Mogą to zrobić także rodzice czy opiekunowie podróżujących dzieci. Lista miejsc, gdzie przeprowadzane są kontrole dostępna jest na stronie internetowej KWP Lublin. W stolicy województwa, niezmiennie od lat, kontrole odbywają się na parkingu przy Skansenie i przy Alejach Zygmuntowskich.

EwKa / opr. PaW

Fot. KWP Lublin oraz Ewelina Kwaśniewska

Exit mobile version