piątek, 19 stycznia 2024
ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.

ARCHIWUM RADIO LUBLIN

ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Strona Główna Wiadomości Lublin

WIOŚ bada przyczyny śnięcia małży w Zalewie Zemborzyckim

18 sierpnia 2022 / 17:43
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterKod QR

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie wyjaśnia przyczyny śnięcia małży w Zalewie Zemborzyckim. Dotychczas Inspektorat wykonywał badania wody w Zalewie oraz Bystrzycy, teraz rozpoczęły się kontrole w zakładach, które mają zgodę na odprowadzanie ścieków do Bystrzycy. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: Śnięte małże w Zalewie Zemborzyckim

CZYTAJ: Małże z Zalewu Zemborzyckiego zostaną przebadane przez fachowców z Puław

– Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Lublinie kontroluje 3 zakłady, które odprowadzają ścieki do Bystrzycy – mówi kierownik wydziału inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie, Grzegorz Uliński. – Dotychczas Wojewódzki Inspektorat wykonywał badania wód w Zalewie i Bystrzycy. Wczoraj rozpoczęliśmy kontrolę w Zakładzie Przetwórstwa Rolno-Spożywczego. Pobrano próby ścieków odprowadzanych z zakładu, a także wody z rzeki Bystrzyca powyżej i poniżej wylotu tych ścieków, żeby ocenić wpływ tych ścieków na jakość wód rzeki. Wczoraj również dokonano oględzin mniejszej oczyszczalni, która też odprowadza ścieki do Bystrzycy. Dzisiaj planowana jest kolejna kontrola w Zakładzie Gospodarki Komunalnej, który oczyszcza ścieki z terenu miasta Bychawa.

CZYTAJ: WIOŚ prowadzi kontrolę w zakładach odprowadzających ścieki do Bystrzycy

– Zakłady są pod stałą kontrolą WIOŚ – dodaje Uliński. – Są to zakłady, które posiadają pozwolenie na wprowadzanie ścieków i one są pod stałą kontrolą WIOŚ-u. Zresztą przepisy stanowią, że zakłady, które odprowadzają ścieki, mają obowiązek przekazywania do nas analiz wykonanych przez akredytowane laboratoria. My je oceniamy i gdyby były jakieś przekroczenia, wtedy naliczamy karę administracyjną. Dotychczas w tych zakładach nie są naliczane kary. Jedna oczyszczalnia z tych mniejszych została niedawno zmodernizowana. Praktycznie wybudowana od podstaw – kiedyś ten punkt mógłby mieć wpływ na środowisko, teraz została zmodernizowana i jest nowa oczyszczalnia.

– Masowe śnięcie małży w Zalewie Zemborzyckim może wynikać z nasilenia toksycznych procesów, jakie zachodzą w tym zbiorniku od lat – uważa prof. Paweł Buczyński z Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody UMCS. – Zalew Zemborzycki jest zbiornikiem płytkim i bardzo żyznym. Powstał na terenie doliny Bystrzycy – w tym miejscu były kompleksy przepięknych torfowisk. To wszystko zalano, nie wybierając całego torfu – czyli od samego początku ten torf rozkładał się na dnie, użyźniał zbiornik i szybko pojawiały się glony, tzw. zakwity. Do tego Bystrzyca powyżej Zalewu to wszystko są tereny intensywnie użytkowane rolniczo, czyli spływa dużo biogenów z terenów rolnych. Wszystkie nawozy, które nie zostaną wchłonięte przez glebę na polach, spływają powierzchniowo do rzeki i dostają się do Zalewu. To powoduje, że masowo rozwijają się glony. Przede wszystkim sinice, które wydzielają do wody bardzo duże ilości toksyn – te toksyny już wpływają na inne organizmy; potem ta ogromna masa glonów obumiera, opada na dno, zaczyna się rozkładać, wyczerpując tlen w wodzie. Powstaje silnie trujący siarkowodór i następuje wymieranie dużych liczb organizmów. Takie procesy dzieją się w Zalewie co najmniej co kilka lat i najprawdopodobniej z tym mamy do czynienia teraz.

CZYTAJ: Terytorialsi pomogą wyławiać martwe małże z Zalewu Zemborzyckiego

W usuwaniu martwych małży z Zalewu Zemborzyckiego pomagają żołnierze i strażacy. Do tej pory zebrano ok. półtorej tony tych mięczaków.

Martwe małże z Zalewu Zemborzyckiego bada Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. Pierwsze próbki już dotarły do puławskiego Instytutu.

MaK / opr. KB

Fot. Piotr Michalski

Tagi: ekologiainfomałżerybyzalew zemborzyckizanieczyszczenie
Następna wiadomość

Od września w lubelskich szkołach będzie uczyć się więcej dzieci z Ukrainy

SZUKAJ

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Podobne

  • W zalewie w Nieliszu wymiera jeden gatunek ryby. Prawdopodobną przyczyną wirus
  • Martwe małże w Zalewie Zemborzyckim. Są nowe wyniki badań
  • Śnięte małże w Zalewie Zemborzyckim. Dziś poznamy ponowne wyniki badań
  • Joanna Mucha pyta o zapowiadaną rewitalizację Zalewu Zemborzyckiego
  • „Próbki są w dalszym ciągu dostarczane”. Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego o badaniach nad skażeniem Odry

Radio Lublin S.A.
ul. Obrońców Pokoju 2
20-030 Lublin
tel. 801 501 022 / 81 53 64 200
e-mail: poczta@radiolublin.pl

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Radio Lublin S.A.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
Ta witryna wykorzystuje cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Skip to content
Open toolbar Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreśl linkiPodkreśl linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Reset Reset