41 mln złotych na energooszczędne oświetlenie

umw 0048 2020 07 24 173150

31 samorządów w ramach programu niskiej emisji wymieni stare uliczne oświetlenie na energooszczędne w technologii LED. To mniejsze wydatki z budżetów gmin, ponieważ opłaty za energię elektryczną zmniejszą się nawet o połowę. Dzięki tym oszczędnościom lampy w wielu miejscowościach będą mogły świecić przez całą noc.

CZYTAJ: Oświetlenie ledowe sposobem na oszczędności w gminach

– Samorządy otrzymają 41 mln złotych unijnego dofinansowania – informuje marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Te pieniądze są nadal niewystarczające i wydaje nam się, że dodatkowo będziemy w stanie jeszcze około 10 milionów złotych przerzucić z innych działań na gospodarkę nisko emisyjną. Pamiętajmy, że to jest ta część naszych działań, która powoduje także ten tak zwany zielony ład. Ten nasz wkład, jeśli chodzi o zieloną energię. Te wszystkie oświetlenia są nisko emisyjne, bardzo energooszczędne, które będą oddziaływały na nasz klimat i przede wszystkim na portfele naszych gmin – dodaje.

– Szacujemy, że dzięki tej wymianie będziemy mieli około 300-400 tysięcy złotych rocznie oszczędności na kosztach energii – mówi w rozmowie z Radiem Lublin burmistrz Nałęczowa, Wiesław Pardyka. – Roczny rachunek to jest ponad 600 tysięcy złotych – dodaje.

– Za ponad 1 mln złotych wymienimy 924 latarnie, czyli wszystkie w naszej gminie – zaznacza burmistrz Urzędowa Paweł Dąbrowski. – W tej chwili mamy dostęp do światła, ale nie stać nas na to, żeby paliło się ono całą noc. Świeci się od godziny 22.00 do godziny 23.00. Tutaj dzięki tym oszczędnościom mamy nadzieję, że nawet gdyby to była ta sama kwota wydatkowana, to światło będzie się paliło całą noc – dodaje.

– Dzięki temu, że są to nowoczesne, energooszczędne lampy, już możemy zmniejszać natężenie tego światła w godzinach nocnych – podkreśla Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. – Jest jasno, widno, nie ma egipskich ciemności. Niemniej jednak natężenie tego światła jest niższe, co powoduje oszczędności – dodaje.

– W ramach tego projektu mamy wymianę istniejących źródeł światła na ledowe, budowę kilku nowych linii oświetleniowych, a  to wszystko ma być spięte nowoczesnym systemem zarządzania – opowiada Pardyka. – Będziemy sami mogli kontrolować czasy zapalania, wygaszania oświetlenia poszczególnymi sekcjami, miejscowościami i ulicami na terenie miasta – dodaje. 

– Mam nadzieję, że w nowej perspektywie będziemy przewidywać środki na działania, które wynikają z tego zielonego ładu i te wszystkie rozwiązania, które będą służyły ekologii – podkreśla marszałek województwa lubelskiego. – To między innymi budowa przydomowych fotowoltaicznych instalacji, a także wszystkich rzeczy związanych z niską emisyjnością. Na tym to wszystko polega. Efekt będzie wtedy, kiedy wszyscy wokół nas będą to samo robić. Wtedy będzie łatwiej dojść nam do neutralności klimatycznej w 2050 roku – dodaje.

Projekty, których gospodarze dziś (24.07) podpisali umowy z marszałkiem, opiewają na łączną kwotę prawie 60 mln złotych. Konkurs ogłoszony w 2019 roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W ramach naboru złożono 88 wniosków na ponad 165 mln złotych.

PaSe / opr. PaW

Fot. www.lubelskie.pl

Exit mobile version