Zaprezentuj naukowe doświadczenie i pokaż swój potencjał. „Filmowe Laborki” wracają

umcs filmowe laborki plakat 2020 2020 07 17 195326

„Filmowe Laborki” powracają. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ogłosił trzecią edycję konkursu skierowanego do osób zainteresowanych nowinkami naukowymi.

– Nic nie uczy lepiej niż doświadczenie. Tak w życiu, jak i nauce, czasem trzeba eksperymentować. Takie też będzie zadanie uczestników konkursu „Filmowe Laborki”. Nie wydaje się ono trudne, ale z pewnością wymaga kreatywności – mówi rzecznik UMCS, Aneta Adamska. – Zadanie polega na nagraniu filmu, który będzie przedstawiał przebieg oraz rezultat wybranego eksperymentu, doświadczenia bądź zjawiska. Jest to swojego rodzaju nowoczesna forma konkursu, bo stanowi ona też szansę do zaprezentowania własnych odkryć, ale i również płynących z nich radości – dodaje.

– Będziemy zwracali szczególną uwagę na jakość przygotowanych materiałów – tłumaczy członek komisji konkursowej, doktor Marcin Gołębiowski, dyrektor Centrum Promocji UMCS. – Chodzi tu o jakość pod kątem meteorytyki. W momencie, kiedy mamy do czynienia z doświadczeniem, należy pamiętać, że musi być ono przygotowane w sposób prawidłowy, czyli z zarówno zachowaniem odpowiednich standardów, jak i jakości badania. Stąd nie tylko jakość materiału, na zasadzie sposobu nagrania i przestrzeni, ale również wartość merytoryczna będzie miała bardzo duże znaczenie – dodaje.

– Technika wykonania filmu jest dowolna a przygotowanie konkursowego nagrania to także możliwość rozwoju i zdobywanie dodatkowej, pozalekcyjnej czy pozauczelnianej wiedzy – tłumaczy Aneta Adamska. – Nie narzucamy tutaj konkretnej dziedziny wiedzy, natomiast jasno określamy, że musi to być eksperyment, doświadczenie bądź zjawisko przedstawiające również rezultat. Nie chodzi bowiem o zwykłe nagranie wideo, ale o pewną konkluzję, która z niego wyniknie – wyjaśnia.

– Widzieliśmy, że osoby biorące udział w konkursach zawsze chciały wywołać ten efekt „wow”. Myślę, że każdy eksperyment może być ciekawy. Natomiast wiemy, że to nie tylko kwestia fizyków, ale również chemików, biologów, więc jest to kwestia zaprezentowania, opowiedzenia tego tak, żeby to było ciekawe bez względu czy ktoś się interesuje taką, czy inną dyscypliną nauki – mówi Marcin Gołębiowski. – Oczywiście ten efekt „wow”, sfera wizualna są bardzo istotne. My, jako uniwersytet musimy reprezentować jakość i poprawność wykonania takiego eksperymentu – dodaje.

– Niestety w obecnych czasach musimy się przenieść do świata wirtualnego. Dlatego chcemy mieć kontakt, czy to z młodymi uczniami ze szkół ponadpodstawowych, czy studentami, którzy bardzo często spędzają ten okres w domu i poszukują różnych form aktywności. Chcemy zachęcać ich do tego, żeby jedną z tych form była nauka, żeby prezentowali swój potencjał naukowy – tłumaczy Marcin Gołębiowski.

W trakcie trwania naborów UMCS będzie zamieszczał tutoriale w formie wideo, które pokażą jak przygotować doświadczenie. Materiały zostaną przygotowane przez fizyków, biologów i chemików z uniwersytetu.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów. Maksymalna długość nagrania nie powinna przekroczyć 5 minut. Konkursowe dzieło należy zamieść na swoim kanale na platformie YouTube, a następnie w formularzu zgłoszeniowym przesłać link do materiału.

Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane do 13 września 2020. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne.

Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowy regulamin są dostępne na stronie: www.filmowelaborki.umcs.pl.

EwKa / WT

Fot. materiały promocyjne UMCS

Exit mobile version