Mija 100 lat od „Cudu nad Wisłą” – jednej z najważniejszych bitew w dziejach nowożytnej Europy… Zwycięskich bitew rozegranych pod Radzyminem i Ossowem.
Czesława Borowik i Tomasz Najda udali się tam, gdzie pamięć tych wydarzeń jest wciąż żywa. Opowiedzą o tym radzymińscy nauczyciele historii Władysław Kolatorski i Grzegorz Jeleń, współautor rekonstrukcji historycznych rotmistrz Andrzej Michalik – prezes Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce, Andrzej Malinowski mieszkaniec Ossowa, Rafał Orych z Samorządowej Instytucji Kultury „Park Kulturowy – Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” i Jarosław Wrzosek.
Do obrazu Jerzego Kossaka, który można zobaczyć w Muzeum Mazowieckim w Płocku nawiążą: historyk sztuki prof. Lechosław Lameński i historyk dr Marcin Paluch. W reportażu usłyszymy również Ewę Storożyńską – współautorkę książki „Matka Boża Łaskawa, a Cud nad Wisłą”.
Muzykę do reportażu skomponował Artur Giordano, a realizacją dźwięku zajął się Jarosław Gołofit.
Autorzy dziękują za pomoc w organizacji nagrań: księdzu Krzysztofowi Ziółkowskiemu z powstającego sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie, Kindze Budek z Samorządowej Instytucji Kultury „Park Kulturowy – Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” oraz Starostwu Powiatowemu w Wołominie.
W „Kalejdoskopie regionalnym” porozmawiamy również o budowie sanktuarium w Radzyminie, jako wotum dziękczynnym za „Cud nad Wisłą” oraz o wystawie w Muzeum Mazowieckim w Płocku „1920. Malarstwo. Fotografia”, o Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Po godzinie 17.00 zaprasza Czesław Borowik.
Fot. Czesława Borowik / nadesłane
Budowę sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie, powstającego jako wotum wotum wdzięczności na setną rocznicę Cudu nad Wisłą, można wesprzeć, wpłacając pieniądze na konto nr 72 8015 0004 0041 4168 2040 0001, a dla przelewów z zagranicy PL 72 8015 0004 0041 4168 2040 0001 Swift code BIC POLUPLPR. Więcej informacji na temat budowy można znaleźć TUTAJ.