Po południu w Gdańsku odbędą się główne uroczystości związane z 40. rocznicą Sierpnia’80 i powstania Solidarności. Obchody rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, które zapoczątkowały demokratyczne zmiany w Polsce, poprzedzą poranne uroczystości związane z odsłonięciem trzech pamiątkowych tablic poświęconych działaczom opozycji antykomunistycznej.
W zaplanowanych na godzinę 15.00 głównych obchodach rocznicowych weźmie udział prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Przewodniczący Komitetu Krajowego NSZZ „Solidarność” Piotr Duda powiedział, że ze względu na epidemię uroczystości ograniczono do niezbędnego minimum. Pierwotnie obchody porozumień sierpniowych miały odbywać się w Warszawie już od 29 sierpnia.Przygotowano między innymi wystawę na placu Piłsudskiego, piknik rodzinny i koncert gwiazd na Stadionie Narodowym. Ze względu na koronawirusa i trudną sytuację w wielu przedsiębiorstwach władze „Solidarności” uznały jednak, że to nie czas na huczne świętowanie.
Bez względu na epidemię niezmienne pozostaje przesłanie, z jakim współczesna „Solidarność” chce dotrzeć do opinii publicznej. Rzecznik związku Marek Lewandowski podkreślił, że w 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych „Solidarność” chce przypominać to, co spowodowało, że 10 listopada 1980 roku został zarejestrowany Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Marek Lewandowski przypomniał, że na sukces związku pracowały setki anonimowych działaczy i współczesna „Solidarność” chce o nich mówić i przypominać ich życiorysy.
W ramach przypominania o tym, jak wiele osób budowało związek w 1980 roku przygotowano wirtualną wystawę o nieznanych ludziach „Solidarności”. Dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej powstała wystawa pt. „Strajki 1980”, gdzie pokazane są miejsca w całej Polsce, gdzie 40 lat temu doszło do manifestacji.
RL/IAR (opr. DySzcz)
Fot. archiwum