O tej inwestycji mówiło się w Lublinie od lat. Dziś (24.09) „zielone światło” zapalił dla niej Urząd Marszałkowski. Miasto Lublin dostało prawie 174 miliony złotych unijnego dofinansowania na budowę Dworca Metropolitalnego. Supernowoczesny obiekt będzie samowystarczalny, jeśli chodzi o energię, a deszczówka z dachu posłuży do podlewania roślin. Nawet kostka brukowa wokół obiektu będzie antysmogowa.
CZYTAJ: Lublin: budowa Dworca Metropolitalnego z ogromnym dofinansowaniem
Ciąg dalszy sporu pomiędzy prezydentem Puław a większością tamtejszej rady miasta. Po tym jak radni kilka tygodni temu nie udzielili Pawłowi Majowi wotum zaufania, prezydent zaskarżył tę uchwałę do sądu. Wcześniej odwołał wiceprezydenta związanego z Prawem i Sprawiedliwością.
CZYTAJ: Prezydent kontra większość radnych. Konflikt w puławskim samorządzie rozstrzygnie sąd?
Największa w Polsce ekologiczna oczyszczalnia ścieków powstała w miejscowości Białka w gminie Dębowa Kłoda. Z tej nowoczesnej ekologicznej technologii korzysta już noblistka Olga Tokarczuk, teraz w ten sposób oczyszczane są ścieki z ośrodków wczasowych nad jeziorem Białka w powiecie parczewskim.
CZYTAJ: Największa w Polsce ekologiczna oczyszczalnia ścieków działa w Lubelskiem
„Książka drogą do wyobraźni” – pod takim hasłem odbywa się 10. edycja Zamojskiego Festiwalu Książki. W ten sposób Książnica Zamojska co roku zrzesza miłośników literatury i zachęca do sięgania po lekturę nowych czytelników.
CZYTAJ: Książka drogą do wyobraźni, czyli 10. edycja Zamojskiego Festiwalu Książki
Na rodzinnej posesji naszego radiosłuchacza – Tadeusza Bartkiewicza z gminy Wilkołaz w powiecie kraśnickim – padła sarna. Początkowo – kiedy jeszcze żyła – próbowano jej pomóc. Niestety nie udało się. Teraz nikt nie chce pomóc w utylizacji zwierzęcia, a truchło leży na posesji ponad dobę.
CZYTAJ: Sarna padła na prywatnej posesji. Kto zapłaci za utylizację – wciąż nie wiadomo
Kilkadziesiąt osób zgłosiło się do poradni laryngologicznej bialskiego szpitala na bezpłatne badania przesiewowe w kierunku nowotworów głowy i szyi. Badania zorganizowano w ramach trwającego Europejskiego Tygodnia Profilaktyki tych chorób.
CZYTAJ: Szybkie wykrycie raka to szansa na wyleczenie. Badania przesiewowe w bialskim szpitalu
Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim dziś (24.09) rozpoczął się Trzeci Kongres Kresowy. Tematem przewodnim spotkania były „Kościół i Polacy na Wschodzie pod opieką św. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego”.
CZYTAJ: Lublin: Kongres Kresowy o dramatycznych i trudnych dziejach Kościoła na Wschodzie
Jesień to czas, kiedy trwa okres godowy jeleniowatych. W związku z tym, zwłaszcza na drogach przecinających lasy, kierowcy częściej mogą spotkać łosie, jelenie i sarny. Często też dochodzi do kolizji i wypadków z udziałem tych zwierząt.
CZYTAJ: Jest jesień, uwaga na łosie i jelenie na drodze
Program poprowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. nadesłane / archiwum