Jest trenerką łyżwiarstwa figurowego i rolkarstwa. Do sportu od dziecka była zachęcana przez mamę. Wciąż realizuje tę pasję i przekazuje ją innym. Niedawno wróciła z urlopu macierzyńskiego i nie ustaje w pracy ze swoimi podopiecznymi. Monika Szymanek-Szawracka urodziła się z wadą słuchu. Być może do dziś byłaby głucha, gdyby nie upór i wysiłek jej rodziców. Monika nosi aparat na oboje uszu i wada słuchu nie przeszkadza jej w pracy. Jednak czas pandemii jej nie sprzyja: maseczki utrudniają zrozumienie innych.
Co Monice pomaga normalnie funkcjonować i dlaczego właśnie łyżwy oraz rolki są jej ulubioną dyscypliną sportu? O tym – podczas jednego z treningów – mówiła do radiowego mikrofonu Monika Szymanek-Szawracka, bohaterka cyklu „Rozmowy optymistyczne”.
Na autyzm nie ma leku, z Zespołu Aspergera się nie wyrasta, a ADHD nie jest wymyślonym problemem XXI wieku. Historie rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu, z Aspergerem i ADHD, ich walkę o diagnozę, właściwe traktowanie dziecka w szkole czy na podwórku, znalezienie pomocy, a przede wszystkim o zrozumienie, zebrał Jacek Hołub, dziennikarz i reporter, w książce o przewrotnym tytule „Niegrzeczne”. Czy polskie społeczeństwo nie jest gotowe na zrozumienie inności? Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Jackiem Hołubem.
Do usłyszenia w piątek, po godzinie 12.00. Agnieszka Krawiec.
Fot. powyżej Monika Szolle / nadesłane, poniżej Krzysztof Radzki / nadesłane