W pierwszej części programu „Radioteatr” premiera słuchowiska pt. „Kamień i poetka” – scenariusz na podstawie wierszy Bronisławy Fastowiec (1937-2014) z Kamienia koło Chełma, fragmentów nagrań reporterskich (wypowiedzi autorki) i fragmentów listów pisanych w latach 90. i po roku 2000 do red. Marii Brzezińskiej.
Tytułowy „Kamień” to nie tylko nazwa miejscowości, w której Bronisława Fastowiec mieszkała z rodziną, ale także symbol jej trudnego życia: sieroctwa w dzieciństwie, zawodu uczuciowego w młodości, trudności rodzinnych, własnych chorób i śmierci 39. letniego syna, Dramatom, które przynosiło życie, poetka przeciwstawiała dążenie do wykształcenia (ukończyła liceum ogólnokształcące), rozwoju osobowości poprzez czytanie książek i kontakty z osobami ze świata kultury (m.in. korespondowała z Marią Kuncewiczową). Debiutowała w 54 roku życia; opublikowała 3 tomy poetyckie „Ścieżek złoty piach” (1996), „Wiersze” (2002) i wybór „Zostanę w słowach i w tęczy” (2006).
Adaptacja i reżyseria: Maria Brzezińska
Wykonawcy: Barbara Michałowska-Rozhin i Maria Brzezińska
Realizacja akustyczna: Jarosław Gołofit
Po premierze, w drugiej części audycji „Radioteatr”, zapraszamy do wysłuchania ostatniej audycji z serii Usłyszeć Obraz. „Drzewo” to osobista opowieść autora oddająca hołd majestatycznej przyrodzie. Drzewo – jeden z najbardziej uniwersalnych symboli duchowych nie raz było świadkiem lub częścią boskich planów. Marcin Sudziński opowiada o swoich pielgrzymkach do miejsc mocy, odkrywaniu ich historii i poszukiwaniu własnych związków z naturą.
Scenariusz: Marcin Sudziński
Muzyka: Marcin Sudziński i Grzegorz Paluch
Do realizacji dźwiękowej wykorzystano theremin – instrument wykorzystujący właściwości fal elektromagnetycznych, wzbogacony o efekty kontrolerów MIDI.
Produkcja: Barbara Wybacz
Audycja powstała dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura w Sieci”.