Chełmscy nauczyciele chcą, by samorządy miasta i powiatu opłaciły im szczepionki przeciw grypie. Zdaniem tamtejszego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, zwiększyłoby to poczucie bezpieczeństwa pracowników szkół w dobie kolejnej fali zachorowań na koronawirusa.
– Ze szczepienia mogliby skorzystać wszyscy chętni pracownicy placówek oświatowych – mówi prezes oddziału ZNP w Chełmie, Ewa Suchań. – Skierowaliśmy w tej sprawie pismo do starosty i prezydenta Chełma. Wiemy, że szczepionek przeciw Covid-19 jeszcze nie ma, więc stwierdziliśmy, że należy pomóc funkcjonować nauczycielom w tych trudnych warunkach i sfinansować, nawet w części, szczepionki przeciwgrypowe. Nauczyciele to starsza grupa zawodowa. Średnia wieku wynosi około 50 lat.
– Wiemy, że organy prowadzące szkół mogłyby powiedzieć, iż nie mają na to środków. Wskazaliśmy więc źródło, z którego mogłyby pochodzić. Chodzi o fundusz zdrowotny dla nauczycieli. Istnieje on przy każdym samorządzie – dodaje Ewa Suchań.
– Poza tym szczepienia mogłyby zniwelować absencję nauczyciel i innych pracowników placówek oświatowych w czasie sezonu grypowego. Generowałoby to znaczne oszczędności. Bowiem jeśli nauczyciele będą na zwolnieniach, trzeba dla nich organizować zastępstwa – wyjaśnia Ewa Suchań.
– Jeśli chodzi o to, czy szczepionki przeciw grypie wzmacniają w związku z Covidem i w jakimś stopniu zabezpieczają przed konsekwencją zachorowania na niego, są różne głosy. Ale, kierując się stanowiskiem Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, można powiedzieć, że osoby, które zaszczepiły się przeciwko grypie mogą być bardziej odporne na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 – mówi lek. Lech Litwin, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie. – W takich miejscach jak szpitale czy szkoły wskazania do zaszczepienia przeciw grypie są bardzo aktualne, bo w środowisku takich placówek wirus szybko się rozprzestrzenia. W tych jednostkach polecałbym więc wybitnie szczepienia.
– Jednocześnie szczepienia takie chronią przed powikłaniami pogrypowymi, które niejednokrotnie są ciężkie i powodują spadek odporności. W związku z tym powikłania narażają bardziej na zachorowanie na Covid. Można też być zakażonym oboma wirusami, co znacznie pogarsza rokowania zdrowotne – dodaje Lech Litwin.
– Jedną z fundamentalnych potrzeb jest bezpieczeństwo. Obejmuje ona również w części fundamentalnej zabezpieczenie przed chorobą. Jeśli ta potrzeba nie jest zabezpieczona, człowiek nie jest w stanie realizować pozostałych, czyli nie będzie wydajnie funkcjonować – mówi Karolina Sobczuk-Lalka, psycholog.
– Trzeba mieć świadomość, że dyrektorzy placówek oświatowych dysponują środkami Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, które mogą przeznaczyć na dofinansowanie szczepień ochronnych. Niezależnie od tego miasto Chełm stara się jak najlepiej zabezpieczyć zarówno uczniów i pracowników placówek oświatowych. Dlatego w ostatnich dniach rozważamy różne formy wsparcia, w tym sfinansowanie lub dofinansowanie szczepień ochronnych dla nauczycieli – oświadcza Damian Zieliński z Urzędu Miasta Chełma.
Od Starostwa Powiatowego w Chełmie nie uzyskaliśmy komentarza w tej sprawie.
RyK / opr. ToMa
Fot. pixabay.com