Dziedzictwo kardynała Wyszyńskiego tematem biłgorajskiej konferencji

dsc 8492 2020 09 07 162844

W Biłgoraju odbyła się konferencja naukowa na temat „Dziedzictwa Kardynała Stefana Wyszyńskiego”. Prelegenci z całej Polski przybliżali osobę, nauczanie i spuściznę Prymasa Tysiąclecia.

– Znane nam są powojenne losy Stefana Wyszyńskiego, z jego posługi w Lublinie i Warszawie, czy oporu wobec komunizmu, a już mniej jego losy wojenne, w tym udział w Powstaniu Warszawskim – mówi Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie: – Już w 1942 roku zostaje kapelanem Armii Krajowej, zostaje zaprzysiężony pod pseudonimem „Radwan III”. Kiedy wybucha powstanie, ksiądz Wyszyński angażuje się w działalność w szpitalu w Laskach. Nie jest to tylko pomoc duchowa. Znosi z pola rannych, asystuje przy operacjach. To są bardzo dramatyczne historie. Ksiądz prymas do końca życia wspominał tych umierających na jego rękach młodych chłopaków.

Organizatorem konferencji była biłgorajska Fundacja Gaudium et Spes, a partnerami Ministerstwo Obrony Narodowej i Województwo Lubelskie. Wydarzeniu patronowało Radio Lublin.

Rok 2020 jest rokiem poświęconym Prymasowi Wyszyńskiemu, a konferencja to element jego obchodów w Biłgoraju i przygotowanie do beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego.

TsF (opr. DySzcz)

Fot. TsF

Exit mobile version