W czasie badań na Górkach Czechowskich nie ujawniono ludzkich szczątków. Jak już informowaliśmy w poniedziałek, pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej szukali miejsc, w których mogą być pochowani więźniowie Zamku Lubelskiego oraz więzienia „Pod Zegarem” zamordowani w okresie okupacji. Zgodnie z zapowiedziami lubelski oddział IPN wydał w tej sprawie szerszy komunikat.
Wykonano 10 wykopów sondażowych o różnej wielkości i głębokości. – W przebadanej części Górek Czechowskich nie stwierdzono występowania jam grobowych, ani w ich pierwotnym, ani we wtórnym układzie – czytamy w komunikacie IPN.
Prace objęły północną część wąwozów. Miejsca wykopalisk wytypowano w oparciu o relacje i zeznania świadków, analizę zdjęć lotniczych, wizje lokalne oraz dane z fotogrametrii. Według części zgromadzonych świadectw, w latach siedemdziesiątych, podczas budowy kanału burzowego odkryto w tym rejonie ludzkie kości, które miały zostać przeniesione w nieznane miejsce lub ponownie zakopane.
IPN stwierdza także, że przy każdych pracach ziemnych prowadzonych w rejonie Górek Czechowskich zasadne jest utrzymanie stałego nadzoru archeologicznego nad takimi pracami.
MaK / PrzeG
Fot. archiwum