W Parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej odsłonięto pomnik – ławeczkę Bogusława Kaczyńskiego. Znany dziennikarz i krytyk muzyczny pochodził z Białej Podlaskiej, tutaj się urodził i uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego.
– Jego pomnik stanął obok Zespołu Szkół Muzycznych. Może być inspiracją dla młodych adeptów sztuki muzycznej – podkreślał inicjator przedsięwzięcia, senator Grzegorz Bierecki. – Pomnik wyszedł spod ręki pana Stanisława Milewskiego, wybitnego rzeźbiarza. Jest to niewątpliwie pomnik niezwykłej urody. Bogusław Kaczyński jest na nim jak żywy. Za inspirację pomnika posłużyło zdjęcie, wykonane podczas nadania Bogusławowi Kaczyńskiemu tytułu Honorowego Obywatela Białej Podlaskiej. To wiernie oddaje ten moment radości i dumy, które „piszą się” na twarzy Mistrza.
Bogusław Kaczyński – wybitny popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej – był twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie, którym kierował w latach 1980–1990. Pełnił też funkcję dyrektora Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. W 2008 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Białej Podlaskiej.
Odsłonięcie pomnika uświetniło odbywający się w mieście festiwal II Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego.
Z tej okazji w amfiteatrze w Parku Radziwiłłowskim można usłyszeć najpiękniejsze wiedeńskie melodie. – Występują znakomici śpiewacy, między innymi sopranistka Małgorzata Długosz, z którą przyjaźnił się Bogusław Kaczyński – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Krzysztof Korwin-Piotrowski z Fundacji Orfeo im. Bogusława Kaczyńskiego. – Gala, który przygotowałem, „Zaczarowany świat operetki i musicalu”, to najpiękniejsze przeboje gatunku musicalowego, który Bogusław Kaczyński też uwielbiał i promował. Ale są także na przykład piosenki z Kabaretu Starszych Panów.
Koncert ze względu na reżim sanitarny odgrywany jest dziś (26.09) dwukrotnie.
Festiwal zorganizowano z okazji Dni Patrona Białej Podlaskiej św. Michała Archanioła.
MaT / opr. ToMa
Fot. Małgorzata Tymicka