Uroczystości rocznicowe z okazji 40-lecia NSZZ „Solidarność” odbyły się w Zamościu. Ogólnopolski niezależny związek zawodowy w okresie PRL-u był jednym z głównych ośrodków opozycji wobec ustroju komunistycznego.
Fale w 1980 roku protestów w całej Polsce, które odprowadziły do powstania „Solidarności”, zostały zapoczątkowane przez lipcowe strajki robotników w Świdniku i w Lublinie. Efektem było podpisanie przez władze PRL-u z komitetami strajkowymi porozumień sierpniowych na przełomie sierpnia i września 1980 roku.
– Po II wojnie światowej, kiedy zachód Europy cieszył się wolnością, my musieliśmy przez lata walczyć z totalitaryzmem sowieckim – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Dzięki „Solidarności” rozpoczął się proces odzyskania pełnej suwerenności, zwieńczony 1989 rokiem. Dlatego też chcemy uhonorować działaczy „Solidarności” tu z Zamościa i z jego rejonu za to, co robili, za ich odwagę, za determinacje i wkład w odzyskanie wolności po raz kolejny – dodaje.
Z okazji rocznicy w zamojskim Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” odbyła się gala, podczas której najbardziej zasłużeni działacze odebrali odznaczenia państwowe i związkowe.
AlF / CzaPa
Fot. Aleksandra Flis