Internetowe zbiórki charytatywne zyskują na popularności

desktop 5500347 1920 2020 10 08 184203

Na leczenie dzieci, zwierząt, na zakup sprzętu medycznego czy pojazdów dla służb ratunkowych – codziennie przybywa nowych internetowych zbiórek pieniędzy na różne cele. Tego typu akcje – szczególnie w okresie pandemii – stały się bardzo popularne.

CZYTAJ: Czacza czeka na pomoc. Trwa zbiórka na operację ratującą życie psa

Takie zbiórki w ostatnich dniach rozpoczęły się między innymi na zakup nowego samochodu dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Gołębiu, a także na rzecz jednego z podopiecznych puławskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt.

– Chodzi o sześciomiesięczną suczkę Czaczę, która ma wrodzoną wadę serca, ale jest możliwość uratowania psa – mówi w rozmowie z Radiem Lublin administrator puławskiego schroniska, Joanna Dadas. – Mamy już załatwioną operację w klinice w Warszawie. Niestety potrzebne są na to pieniążki. Po tym zabiegu pies wróci do całkowitego zdrowia. Szukamy teraz domu tymczasowego dla czworonoga. Ta maleńka suczka nie może przebywać w warunkach schroniskowych i nie może być narażona na różnego rodzaju wirusy, które są rzeczą normalną w tego typu placówce. Musi być pod dachem i musi być odizolowana od innych niebezpieczeństw – dodaje.

– Operacja kosztuje 3500 złotych – zaznacza Edyta Sobala, pracownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Puławach. – Mamy nadzieję, że uda się zebrać te pieniądze w tym czasie. Wszystko dlatego, że operacja jest umówiona na 22 października – dodaje.

– Zajmuję się w tym momencie głównie zbiórką pieniędzy na pozyskanie nowego, lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla naszej jednostki – opowiada Bartłomiej Kruk, druh w Ochotniczej Straży Pożarnej w Gołębiu. – Mamy już 75 tysięcy, które dostaliśmy z funduszu sołeckiego. (…) Zbieramy na samochód lekki. Ma on być głównie przystosowany do ciągnięcia łódki, gdyż jesteśmy w dorzeczu Wisły i Wiperza, co często doprowadza do sytuacji powodziowych. Samochód średni jest problematyczny przy jakimś manewrowaniu czy jeździe na wale. Taki samochód lekki ciągnąłby łódź i byłby przystosowany do jakiegoś ratownictwa technicznego. Jeszcze takim dużym plusem jest to, że każdy strażak z prawem jazdy kategorii B mógłby do niego wsiąść i pojechać. Przy samochodzie średnim jest to trudniejsze, bo trzeba mieć kategorię C. Nie każdy strażak ją ma i to czasami sprawia problem – dodaje.

CZYTAJ: Zbiórka na samochód dla strażaków ochotników

– Popularność internetowych zbiórek, jak najbardziej rośnie. Być może dlatego, że znikają te uliczne zbiórki – podkreśla Paweł Romański ze Spółdzielni Socjalnej „Inicjatywa”. – Zbieraliśmy na doposażenie puławskiego szpitala przede wszystkim w respirator. Zakładaliśmy cel zbiórki na 80 tysięcy. Udało się nam go tak naprawdę zdublować, ponieważ ponad 160 tysięcy znalazło się na koncie. Jest to bardzo dobre źródło oddolnego finansowania tych najpotrzebniejszych inicjatyw – dodaje. 

Pomagajmy, ale sprawdzajmy. – Uczulamy, żeby zwracać szczególną uwagę, czy ta organizacja pożytku publicznego czy stowarzyszenie rzeczywiście istnieje. Sprawdzać czy są wpisane do odpowiednich rejestrów – zaznacza podkomisarz Ewa Rejn-Kozak z Komendy Powiatowej Policji w Puławach. – Weryfikujmy ogłoszenia – dodaje.

Zbiórkę na operację psa prowadzi na Fundacja Sarigato na Facebook-u. Natomiast strażacy z Gołębia zbierają pieniądze poprzez stronę internetową zrzutka.pl.

ŁuG / opr. PaW

Fot. pixabay.com

Exit mobile version