Jest zdrowy i dochodowy. Jedna z gmin w Lubelskiem polskim zagłębiem czosnkowym

20201005 123835 2020 10 05 195620

Zdrowy, smaczny i dochodowy – mieszkańcy gminy Rudnik masowo uprawiają czosnek. Część tego regionu na pograniczu powiatów zamojskiego i krasnostawskiego od kilku lat słynie jako zagłębie czosnkowe.

Przełom września i października to dla wielu mieszkańców tych terenów czas sadzenia czosnku, a właściwie jego później odmiany o nazwie „harnaś”. Jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjać, plony zbiorą na początku lipca przyszłego roku.

– Szacuje się, że powierzchnia uprawy tej rośliny na terenie gminy Rudnik może wynosić nawet ponad 50 hektarów. A z roku na rok obserwuje się tendencję wzrostową. Plantacje czosnku to szansa nie tylko dla dużych, ale i mniejszych gospodarstw. A takie tu właśnie przeważają. Dodatkową zachętą jest, że uprawa czosnku nie wymaga zakupu drogiego sprzętu rolniczego – o czosnkowym zagłębiu opowiada Paweł Surowiecki z Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Rudnik.

– Czosnek był u nas uprawiany od pokoleń, tylko że wcześniej bardziej popularna była odmiana wiosenna. Jesteśmy zagłębiem czosnkowym, a sprzyja temu m.in. odpowiednia gleba. A czosnek nie będzie rósł na każdej. Wymaga w zasadzie ziemi ciężkiej, która czasami daje nam w kość. Czosnek jest trudny do uprawy – opowiada rolnik Krzysztof Stecko z Płonki.

– Jeden rok jest mokry, drugi suchy, więc do czosnku trzeba każdego roku podchodzić indywidualnie. Trzeba obserwować jak się zachowuje, czy go nie atakuje grzyb albo robaki. Jest to uprawa bardzo pracochłonna – tłumaczy Anna Stecko z Płonki.

– Czosnek jest dobry na wszystko – mówią zgodnie mieszkańcy gminy. – Robimy z niego miksturki od ciśnienia, od grypy. Dajemy go dzieciom, żeby wzrosła ich odporność. Czosnek zbija ciśnienie. Jest dobry od kataru i przeziębienia.

– Czosnek pojawia się przy różnych okazjach podczas wszelakich świąt i imprez, na które jesteśmy zapraszani. Stowarzyszenia z terenu naszej gminy prezentują czosnek, gdzie tylko się da. Chociaż może nie jako jedyny atut naszej gminy, bo mamy ich wiele – dodaje Dominika Kostek-Portka z Urzędu Gminy Rudnik.

W miejscowości Płonka co roku odbywało się Święto Czosnku, podczas którego można było m.in. spróbować słynnej w regionie zupy czosnkowej. Jednak w 2020 r. z powodu pandemii wydarzenie zostało odwołane.

AlF / opr. ToMa

Fot. Aleksandra Flis

Exit mobile version