Do północy z piątku na sobotę, z 2 na 3 października powiat łęczyński znajdzie się w strefie czerwonej, a janowski w żółtej. Oznacza to, że będzie w nich obowiązywać szereg ograniczeń, nakazów i zakazów mających na celu opanowanie sytuacji związanej z epidemią koronawirusa.
– Apeluję o zasłanianie ust i nosa, ale nie tylko – mówi rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Łęcznej, Grzegorz Kuczyński. – Strefa czerwona to również zmniejszenie liczby osób, które mogą przebywać na weselach do 50, a także całkowity zakaz obecności publiczności, chociażby na meczach Górnika Łęczna. W związku z tymi ograniczeniami, miasto Łęczna informuje poprzez media społecznościowe, a także stronę internetową mieszkańców o tym, że znaleźli się w strefie czerwonej i od soboty będzie ich obowiązywał szereg obostrzeń – wyjaśnia.
CZYTAJ: Powiat łęczyński w czerwonej strefie, a janowski w żółtej
Na terenie powiatu obowiązuje nakaz noszenia w przestrzeni publicznej maseczki zakrywającej usta i nos. Nie można organizować wydarzeń kulturalnych, kongresów ani targów – zarówno w pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu.
W kościołach dopuszczalne jest 50-procentowe obłożenie budynku. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, trzeba zachować 1,5 m odległości między osobami lub zakrywać usta i nos.
W lokalach gastronomicznych obowiązuje limit jednej osoby na 4 metry kwadratowe powierzchni takiego lokalu.
Obostrzenia dotyczą też komunikacji zbiorowej. W strefie czerwonej obowiązuje ograniczenie liczby pasażerów – do 50 proc. miejsc siedzących albo do 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących.
– Przestrzegajmy nakładanych na nas obostrzeń, a wszystko będzie dobrze. Przez najbliższy czas mieszkańcy Łęcznej i powiatu łęczyńskiego powinni mieć wzmożoną czujność, starać się nie spotykać z kolegami, znajomymi – dodaje Grzegorz Kuczyński.
CZYTAJ: Koronawirus: dwa powiaty z Lubelszczyzny z nowymi obostrzeniami. Co to oznacza?
CZYTAJ: Najbliższe mecze Górnika Łęczna bez udziału publiczności
W strefie żółtej obowiązuje limit jednej osoby na 4 metry kwadratowe w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach limit osób wynosi jedną na 7 metrów kwadratowych. W kinach i na wydarzeniach sportowych oraz kulturalnych może być tylko 25 procent potencjalnej publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych – w tym w weselach – nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.
SZCZEGÓŁOWY WYKAZ OBOSTRZEŃ MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ.
Jak informuje sanepid, obecnie w powiecie łęczyńskim istnieją dwa ogniska koronawirusa. Jedno z nich związane jest z kopalnią Bogdanka, drugie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Łęcznej. W pierwszym, które znajduje się w fazie rozwojowej, potwierdzono 60 aktywnych zakażeń, a 526 osób zostało poddanych kwarantannie. Drugie jest w fazie stabilnej. Potwierdzono w nim 11 zakażeń, a 41 osób znajduje się na kwarantannie. Według danych Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, w sumie w powiecie łęczyńskim aktualnie (02.10) jest 90 aktywnych przypadków koronawirusa.
CZYTAJ: Artur Wasil: Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Zachorowań przybywa
Z kolei w powiecie janowskim stwierdzono trzy aktywne ogniska koronawirusa, wszystkie w fazie rozwojowej. To ogniska w: Starostwie Powiatowym w Janowie Lubelskim (5 potwierdzonych przypadków, 30 osób na kwarantannie), Domu Seniora w Modliborzycach (12 zakażeń, 80 osób poddanych kwarantannie), Janowskim Ośrodku Kultury (5 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2, 43 na kwarantannie). Jak wynika z danych Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, w powiecie janowskim obecnie (02.10) jest 39 aktywnych przypadków koronawirusa.
Dodatkowo powiat włodawski trafił do strefy niebieskiej, czyli obszarów najbardziej zagrożonych wprowadzeniem obostrzeń charakterystycznych dla strefy czerwonej lub żółtej.
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie od 15 października dalszych obostrzeń. Wśród nich ma znaleźć się obowiązek zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu również w strefie żółtej.
CZYTAJ: Minister zdrowia: Wprowadzone zostaną nowe obostrzenia sanitarne
MaTo / TSpi / opr. ToMa
Fot. archiwum
Fot. Ministerstwo Zdrowia