Krasnostawskie muzeum również wirtualnie

muzeum regionalne w krasnymstawie google chrome 27.10.2020 13 59 59 2 2020 10 27 185328

Wirtualny spacer po wnętrzach krasnostawskiego muzeum jest możliwy dzięki projektowi zrealizowanemu z ministerialnego programu „Kultura w sieci”. Dzięki wykorzystaniu technologii 360 stopni w internecie można zobaczyć wnętrza i eksponaty placówki w każdym detalu.

– W naszym powiecie to pierwszy tego typu projekt, ale efekt jest naprawdę duży – mówi koordynator przedsięwzięcia Marcin Wilkołazki. – Projekt miał na celu stworzenie internetowej platformy, za pomocą której każda zainteresowana osoba mogłaby zwiedzić wirtualnie, nie wychodząc z domu, wnętrza naszej zabytkowej siedziby, czyli kolegium pojezuickiego, a także wystawy, które są tutaj eksponowane. Dodatkowo projekt zakładał zdigitalizowanie wybranych eksponatów w technologii 360 stopni.

 – Są to zabytki z działu etnografii, archeologii, historii sztuki, historii. Zdecydowanie najlepsze zbiory mamy, jeżeli chodzi o rzemiosło artystyczne. Mamy m.in. sekretarę chińską i fortepian pionowy, czyli żyrafę – objaśnia Mateusz Soroka, kustosz w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie..

– Warto zaznaczyć, że zwiedzanie wnętrz zabytkowej siedziby muzeum jest także uzupełnione o panoramy, ukazujące cały kompleks pojezuicki, a także przepiękne ogrody, sąsiadujące z budynkiem muzeum: ogród chiński i ogród im. Jana Pawła II – dodaje Marcin Wilkołazki.

– Podczas wirtualnego zwiedzania będzie można zobaczyć coś, co nazywamy hot-spotami – mówi Konrad Grochecki z Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. – Są to po prostu przygotowane przez nas teksty, które okraszone są ilustracjami i fotografiami zabytków, ale dodatkowo niektóre zabytki można obejrzeć w 360 stopniach. To powoduje, że nawet najdrobniejsze ich szczegóły są idealnie czytelne. Za przykład możemy podać obrączkę sokolniczą ze srebra. Jest na niej napis FER+RO REX, który jest bardzo mały, ale dzięki temu oglądowi w 360 stopniach, możemy przeczytać go i zobaczyć nawet najdrobniejsze jego szczegóły. Natomiast gdy rozwiniemy napis jest to FERDinandus ROmanorum REX, czyli Ferdynand I Habsburg.

– Opisy eksponatów i nasza strona internetowa, która jest platformą do wirtualnego zwiedzania jest wykonana w 3 wersjach językowych: oczywiście w języku polskim, ale także w wersji angielskiej i ukraińskiej – mówi Marcin Wilkołazki. – Bardzo trudne były to prace, bardzo angażujące wszystkich pracowników. Trzeba było najpierw przygotować materiał, zastanowić się co i z której strony pokazać. Poza tym trzeba było wybrać z naszych zbiorów eksponaty, które będą najbardziej reprezentacyjne. A te zbiory są dosyć pokaźne, bo mamy ponad 10 tys. muzealiów.

– Rozmawiamy o projekcie, który został sfinansowany w 100% z projektu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci” – tłumaczy Andrzej Gołąb, dyrektor Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. – To można powiedzieć plus epidemii w Polsce, ponieważ projekt pozwolił na to, żeby przedstawiać zbiory właśnie w postaci wirtualnej. Prace rozpoczęły się praktycznie od maja. Październik to jest ten miesiąc, kiedy już nastąpiła kulminacja, czyli zamknęliśmy te działania.

– Mieliśmy też na celu likwidację barier – podkreśla Marcin Wilkołazki. – Są osoby, które chciałyby zobaczyć naszą zabytkową siedzibę, ale z różnych przyczyn, np. zdrowotnych albo z powodu znacznej odległości, nie mogą przybyć do nas osobiście

W zakres wirtualnego zwiedzania wchodzi również wystawa poświęcona historii Chmielaków od pierwszej edycji imprezy tj. od 1971 roku.

Każdy, kto chce wirtualnie zwiedzić muzeum, wystarczy, że wejdzie na stronę www.muzeumkrasnystaw.pl.

RyK / GRa

Fot. muzeumkrasnystaw.pl

Exit mobile version