Ponad 1,5 miliona złotych dofinansowania otrzymała prawosławna parafia pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy na dokończenie modernizacji cerkwi w Tomaszowie Lubelskim. To ukoronowanie niemal 40-letniej pracy nad zabytkowym obiektem, wybudowanym w XIX wieku.
Wcześniejsze prace pozwoliły na odrestaurowanie cerkwi z zewnątrz. Efekty tego można zaobserwować, przejeżdżając przez centrum Tomaszowa. Teraz czas na wnętrze świątyni, która przypomina o wielokulturowości miasta.
– Przez wieki w Tomaszowie Lubelskim przeplatały się społeczności żydowska i polska; społeczność, która chodziła do różnych świątyń, w tym i prawosławnej. Należy pamiętać, że wyznawcami Cerkwi nie byli tylko Rusini, ale i Polacy. To świadectwo wielokulturowości naszego miasta – opowiada burmistrz Tomaszowa Lubelskiego, Wojciech Żukowski.
– Historia tego miejsca jest szczególna. Znajdujemy się w samym rynku miasta, który otaczają ulice bardzo ściśle związane z prawosławiem: Świętojurska, Starocerkiewska. Ta cerkiew jest spadkobiercą poszczególnych świątyń, które były usytuowane przy tych ulicach. Wszystkie wyznania chrześcijańskie bardzo pięknie się tu przeplatają i wzbogacają Roztocze Środkowe – stwierdza ks. Dariusz Wasiluk, proboszcz parafii prawosławnej w Tomaszowie Lubelskim.
– Obiekt ten był ofiarą zaplanowanych działań w okresie komunistycznym, które miały go zniszczyć. I budynek rzeczywiście był wówczas wykorzystywany w taki sposób, żeby go zdewastować. Gdy społeczność prawosławna odzyskała świątynię, sukcesywnie rozpoczęła prace remontowe. Ale dopiero w ostatnim okresie dofinansowanie unijne i Fundusze Norweskie pozwoliły mu odzyskać zewnętrzny blask. Dzisiaj, dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego, będzie to możliwe również wewnątrz. A znajdują się tam naprawdę perełki; zabytki, które należą do najważniejszych na terenie naszego miasta – dodaje Wojciech Żukowski.
– W tej chwili jest tylko sama struktura przepięknego ikonostasu, ale mam nadzieję, że już niedługo wypełni się ikonami. Warte zobaczenia są też przepiękne freski, które także będziemy odrestaurowywać. Już dzisiaj możemy zobaczyć efekty prac konserwatorskich. Odrestaurowana została główna kopuła, natomiast nad ikonostasem widzimy przedstawienie Chrystusa na tronie razem z Apostołami, natomiast w głównym bębnie kopuły Matkę Bożą Poczajowską wraz ze złożeniem Jezusa do grobu – opowiada ks. Dariusz Wasiluk.
– Wszyscy turyści podziwiali z zewnątrz tę piękną świątynię, ale wchodząc do środka byli trochę zawiedzeni. Chcieli zobaczyć przede wszystkim aktualny ikonostas ze wszystkimi ikonami, a mogli obejrzeć go tylko na zdjęciu. Teraz to się zmieni – mówi Anna Bury, jedna z chórzystek w cerkwi.
Aktualne informacje dotyczące cerkwi można śledzić np. na fanpage’u cerkwi św. Mikołaja na Facebooku.
Ostateczny termin zakończenia prac wstępnie szacuje się na 2022 rok.
AlF / opr. ToMa
Fot. Aleksandra Flis