Protesty przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji w Lublinie i Białej Podlaskiej

strajk kobiet 2020 10 23 214609

Setki osób uczestniczyło w Lublinie w proteście przeciwko czwartkowemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodny z Konstytucją przepis, dopuszczający aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Uczestnicy Strajku Kobiet przeszli spod siedziby Prawa i Sprawiedliwości na ul. Królewskiej pod Centrum Spotkania Kultur. – Ponad 100 lat temu kobiety wywalczyły sobie prawa. Historia lubi zataczać koło. I to widać. Nie odpuścimy – mówiła jedna z protestujących.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Lublin: protest przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

– Jesteśmy tu, bo każda kobieta powinna mieć wybór, a ten wyrok zabiera im wolność – mówili protestujący. – Kobieta powinna mieć wybór, czy chce urodzić chore dziecko, czy nie. Prawo do wyboru kobiet jest bardzo ważne.

45 uczestników Strajku Kobiet w Lublinie wylegitymowali policjanci. – Te osoby zostały wylegitymowane w związku z nieprzestrzeganiem reżimu sanitarnego, czyli niezachowania odległości. Część mimo naszych ostrzeżeń wchodziła na jezdnię, stwarzając zagrożenie – mówi komisarz Gołębiowski. Policjanci nie nakładali mandatów. – Będziemy jednak analizować zgromadzone materiały pod kątem ewentualnych wykroczeń – zapowiada komisarz Gołębiowski.

W sobotę protest ma odbyć się pod lubelską siedzibą Konfederacji, zaś w niedzielę uczestnicy ubrani na czarno wyruszą spod Ogrodu Saskiego.

Protest zorganizowano także w centrum Białej Podlaskiej. Uczestniczyło w nim ponad trzydzieści kobiet.

– Nasz protest jest spontaniczny. Chcemy pokazać, że w Białej Podlaskiej kobiety nie godzą się na łamanie ich praw – mówi organizatorka protestu Izabela Rozmysł. – Nie zgadzamy się na tortury kobiety i dziecka, które, jeśli będzie taka sytuacja, teraz musimy urodzić; donosić tę ciążę, skazując dziecko na powolną śmierć albo w łonie matki, albo w trakcie porodu, albo tuż po porodzie. Kto zadba o zdrowie psychiczne tej kobiety i całej rodziny?

– To historyczne zwycięstwo cywilizacji życia – z kolei tak działacze pro-life komentują czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. – Mam nadzieję, że Europa pójdzie za naszym przykładem – mówi członek zarządu Fundacji Życie i Rodzina, Krzysztof Kasprzak. – Takie rozstrzygnięcie to także efekt wieloletniej pracy środowisk pro-life. Złożyliśmy w sumie pięć projektów ustaw, pod którymi podpisało się trzy miliony osób. I to był bardzo mocny głos, żeby zakazać aborcji.  

EwKa / MaT / MaTo / opr. ToMa

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version