Krzysztof Gałaszkiewicz o rządowej pomocy dla sprzedawców i producentów chryzantem

71690984 502569583808358 8113312776853651456 o 2020 11 03 183245

20 złotych za chryzantemę doniczkową i 3 złotych za chryzantemę ciętą – tyle Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapłaci producentom tych kwiatów i ich sprzedawcom, którzy liczą straty w związku z zamknięciem cmentarzy między 31 października a 2 listopada.

Wnioski o pomoc finansową należy złożyć do piątku, 6 listopada. A o tym, kto i na jakich zasadach może z niej skorzystać, Krzysztof Gałaszkiewicz (na zdj.), dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyjaśnia w rozmowie z Tomaszem Nieśpiałem.

– Po pierwsze chciałbym przypomnieć, że dzisiaj, 3 listopada cmentarze są już otwarte i przedsiębiorcy mogą jeszcze sprzedawać te chryzantemy. A jeżeli chodzi o wsparcie, które będzie realizowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, mogą z niego skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy tych chryzantem nie sprzedali. W tym celu należy złożyć wniosek. Jego wzór jest dostępny już na naszej stronie internetowej. Wnioski można składać do 6 listopada. Mogą to zrobić tak naprawdę wszyscy, którzy nie sprzedali tych kwiatów. Są jednak minimalne limity, dotyczące składania tych wniosków. Jeżeli chodzi o chryzantemy doniczkowe jest to 50 sztuk. W przypadku chryzantem ciętych to minimum zostało określone na 200 sztuk. Trzeba zgłosić konkretną liczbę chryzantem, które nie zostały sprzedane – mówi Krzysztof Gałaszkiewicz.

– Będziemy wypłacać pieniądze dla nich z pomocy de minimis. Środki na to są i minister rolnictwa nie musi pytać Komisji Europejskiej o zgodę. Natomiast gdy chodzi o rolników, którzy przecież też produkują chryzantemy, na ten rok pomoc de minimis już się wyczerpała. Natomiast wsparcie może być wypłacone z pomocy publicznej. I tutaj musi być zgoda Komisji Europejskiej. Myślę, że nie będzie ona miała podstaw, żeby jej nie wydać – uważa Krzysztof Gałaszkiewicz.

Wniosek można złożyć poprzez biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub za pośrednictwem internetowej platformy ePUAP.

We wniosku posiadacz chryzantem powinien podać m.in. imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę; PESEL albo NIP, a w przypadku osób fizycznych nieposiadających numeru PESEL – numer paszportu albo innego dokumentu stwierdzającego tożsamość; numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, jeżeli został nadany; numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej; miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem; oświadczenie, że posiadacz chryzantem ubiegający się o pomoc jest mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem, któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19; inne oświadczenia związane z wnioskowaną pomocą.

CZYTAJ: Rząd pomoże producentom i sprzedawcom kwiatów

Jaka jest skala potrzeb? – Zweryfikuje ją rynek. Myślę, że rządowa pomoc, realizowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, będzie najważniejszą formą wsparcia dla przedsiębiorców oraz rolników produkujących i sprzedających kwiaty, którzy ponieśli straty z powodu zamknięcia cmentarzy – stwierdza gość Radia Lublin.

Co stanie się fizycznie z chryzantemami, za które zapłaci Agencja? – Wszelkie instytucje pozarządowe, samorządy, instytucje publiczne, które chcą „skupione” przez nas kwiaty od przedsiębiorców nieodpłatnie pozyskać, mogą do 12 listopada składać wniosek o nieodpłatne przekazanie chryzantem, podając liczbę kwiatów, na jaką złożą zapotrzebowanie i miejsce ich odbioru. Kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa niezwłocznie skontaktuje przedsiębiorcę, który ma fizycznie niesprzedane chryzantemy, z osobą, która chce je nieodpłatnie pozyskać. I te kwiaty powinny być przekazane i zagospodarowane do 16 listopada – wyjaśnia Krzysztof Gałaszkiewicz. 

– Jeżeli nie będzie chętnych na to nieodpłatne przekazanie, chryzantemy niestety muszą zostać zutylizowane przez przedsiębiorców, zagospodarowujących bioodpady. I sprzedawcy, i producenci chryzantem muszą mieć dokument przekazania tychże kwiatów. Muszą się oni rozliczyć z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na podstawie tego rozliczenia będą wypłacane pieniądze – dodaje Krzysztof Gałaszkiewicz.    

Pieniądze w ramach tej pomocy mają zostać wypłacone do końca 2020 roku.  

Więcej informacji w tej sprawie można uzyskać w biurach powiatowych i w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz pod numerem bezpłatnej infolinii 800 38 00 84.

ToNie / opr. ToMa

Fot. Krzysztof Gałaszkiewicz Facebook

Exit mobile version