Od 9 listopada najmłodsi uczniowie z klas od I do III szkoły podstawowej przechodzą na naukę zdalną. Dołączą do uczniów z pozostałych klas szkół podstawowych i średnich, którzy już uczą się zdalnie. Wszyscy będą się uczyli na odległość do 29 listopada.
Przedszkola natomiast będą pracowały bez zmian, czyli stacjonarnie.
CZYTAJ: Premier: Rozszerzamy naukę zdalną na klasy 1-3
Ze świetlic w szkołach będą mogli skorzystać tylko uczniowie z klas od I do III podstawowych, których rodzice pomagają w walce z koronawirusem. W świetlicy szkolnej w jednej grupie będzie mogło przebywać do 12 uczniów. W czasie pobytu tych dzieci w szkole będzie obowiązywać zasada: jedna grupa – jedna sala. Do grupy powinni być przyporządkowani, w miarę możliwości, każdorazowo ci sami nauczyciele. Obowiązuje też zachowanie dystansu oraz osłona ust i nosa w przestrzeniach wspólnych.
Od 9 do 29 listopada rodzice znów mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on między innymi w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko lub też jeśli placówka taka nie może zapewnić opieki z powodu wprowadzenia nauki zdalnej. Zasiłek przysługuje na opiekę nad dziećmi do ukończenia 8 lat oraz nad starszymi dziećmi, jeśli mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności.
CZYTAJ: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19 znowu dostępny
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że wszyscy nauczyciele będą mogli skorzystać ze wsparcia – w wysokości 500 złotych – na zakup sprzętu informatycznego, potrzebnego do nauki zdalnej. – Może to być również dopłata w wysokości do 500 zł do sprzętu droższej wartości – poinformował Czarnek.
CZYTAJ: Przemysław Czarnek: Dodatkowe 300 mln zł na sprzęt do nauki zdalnej
Chodzi o akcesoria, takie jak: komputery, kamerki, mikrofony, słuchawki, statywy, klawiatury, myszki, ale też oprogramowanie niezbędne do nauczania zdalnego.
Wsparcie to będzie obejmowała zakupy zrobione od 1 września do 7 grudnia 2020 roku.
RL / IAR / opr. ToMa
Fot. archiwum / @MEN_GOV_PL