Nieznani sprawcy zniszczyli w ten weekend wystawę poświęconą prymasowi Wyszyńskiemu i Janowi Pawłowi II prezentowaną przy kościele św. Jozafata Kuncewicza w Rejowcu.
CZYTAJ: Zniszczono wystawę „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”. Policja szuka sprawców
Ekspozycja była przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
– Sprawców szuka już policja – mówi rzecznik Komendanta Miejskiego Policji w Chełmie, komisarz Ewa Czyż. – Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie wyjaśniają okoliczności zniszczenia kilkunastu plakatów wystawy, zawieszonych na ogrodzeniu kościoła w gminie Rejowiec. Do zdarzenia doszło najprawdopodobniej nocą z soboty (21.11) na niedzielę (22.11). Pokrzywdzony oszacował wartość strat na kwotę 1 tys. zł. Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest w kierunku uszkodzenia mienia. Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 5. Wciąż gromadzimy materiały w sprawie. Na obecną chwilę zostały przesłuchane osoby i przyjęto zawiadomienie o przestępstwie oraz wniosek o ściganie. Okoliczności są jeszcze wyjaśniane, musimy między innymi zabezpieczyć monitoring.
– Trudno nazwać ten czyn inaczej niż kompletnie bezmyślnym i bezsensownym – mówi Dawid Florczak z Oddziału IPN w Lublinie. – Jest to dla nas oburzające, że ktoś w taki sposób potraktował pamięć o dwóch wielkich Polakach, których zasługi dla naszego kraju są wręcz bezdyskusyjne. Ktoś w taki sposób potraktował też czyjąś pracę. Fakt tego wandalizmu jest tym bardziej przykry, że miał miejsce w roku 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II i w roku, w którym miało dojść do beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego. Jak wiemy, ta beatyfikacja została przełożona. Natomiast my, jako współautorzy wystawy, zapewniamy, że wróci ona w to samo miejsce. Już został zlecony jej ponowny wydruk. Żadne akty wandalizmu nie mogą zatrzymać upamiętniania św. Jana Pawła II i kardynała Wyszyńskiego, a także popularyzacji wiedzy o tych dwóch wielkich postaciach, które mają ogromne zasługi dla naszego kraju.
– Dostarczyłem tę wystawę do Rejowca. Wcześniej była prezentowana w Chełmie – mówi Marcin Sułek z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. – Teraz jest kompletnie zniszczona. Została pocięta, ktoś zadał sobie trud, żeby wdrapać się na murek i pociąć ją nożykiem lub żyletką. Szesnaście plansz zostało dokumentnie zniszczonych, w tym tablice przedstawiające nauczania prymasa Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Co ciekawe, dzisiaj w Lublinie odbywa się strajk kobiet, a jedna z tablic jest poświęcona właśnie godności kobiety. Ciężko to skomentować, dla całego środowiska, „Civitas Christiana” i całej wspólnoty w Rejowcu to wielki szok. Wszyscy myśleli, że takie sprawy dotyczą Warszawy i większych miast, że tam dzieje się coś złego. Ale nie – to dzieje się w całej Polsce. Kościół staje się prześladowany także tu. Sprawcy powinni zostać znalezieni.
– Z samego rana dostałem dobrą wiadomość od pana dyrektora Krzysztofika, mówiącą, że nowa wystawa będzie gotowa już w tym tygodniu – dodaje Marcin Sułek. – Wróci i powiesimy ją znowu, ale jest to wielki szok dla całej wspólnoty i Rejowca. Wiele bardzo smutnych komentarzy docierało do mnie stamtąd wczoraj (22.11). Nikt się tego nie spodziewał w tak małej miejscowości.
CZYTAJ: Rejowiec: zniszczono wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II i Prymasowi Tysiąclecia
Wystawę przygotowano z okazji 70-lecia prymasowskiej nominacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Po Chełmie i Rejowcu ma być prezentowana w Dęblinie.
TSpi/WM
Fot. IPN Lublin/Twitter