Bialska perła lśni nowym blaskiem

122426376 395073708329076 7990922377639113744 n 2020 12 31 183628

Założenie zamkowo-parkowe Radziwiłłów w Białej Podlaskiej odzyskało swój dawny blask. Obiekt przeszedł kolejny etap rewaloryzacji i modernizacji. W ramach inwestycji zmodernizowano między innymi budynek Muzeum Południowego Podlasia oraz miejski amfiteatr.

Była to jedna z największych inwestycji w Białej Podlaskiej w 2020 roku.

Dzięki remontowi Muzeum Południowego Podlasia zyskało nowe powierzchnie wystawiennicze. – Obiekt został kompletnie zmodernizowany. Zyskaliśmy nową przestrzeń wystawienniczą. To prawie 750 metrów kwadratowych. Wystawy zostały na nowo zaaranżowane. Wiele eksponatów doczekało się swojej prezentacji. Dotyczy to na przykład ikon. Teraz pokazujemy ich około 450. Na stałe będzie eksponowane też malarstwo Bazylego Albiczuka i elementy kultury ludowej. W znacznie większym zakresie prezentowana jest też część historyczna zbiorów. Teraz stałą wystawę mają też eksponaty archeologiczne – opowiada Violetta Jarząbkowska z Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. 

CZYTAJ: Muzeum Południowego Podlasia po modernizacji

– Park Radziwiłłowski jest piękny i zimą, i latem. To naprawdę fajne miejsce. Zdążyliśmy też zobaczyć Muzeum Południowego Podlasia po remoncie. To naprawdę perełka Białej Podlaskiej. Oglądaliśmy je z wielkim zainteresowaniem, szczególnie, że niektóre z tych eksponatów nie były nigdy wcześniej udostępniane, ponieważ nie było na to miejsca. Muzeum po remoncie wygląda pięknie; jest odświeżone, przestronne. Nowe oświetlenie robi również duże wrażenie – mówi jedna z mieszkanek miasta.

CZYTAJ: Muzeum Południowego Podlasia: bardziej komfortowe zwiedzanie i więcej wystaw

Muzeum stało się bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. – Zostały wyrównane poziomy podłóg. Jest winda z parteru na piętro. Przy kasie muzeum została zainstalowana pętla indukcyjna, która ułatwia komunikację z osobą niesłyszącą – wyjaśnia Violetta Jarząbkowska. 

– Inne zadania zrealizowane w ramach projektu przywracającego blask bialskiej perle – czyli Parkowi Radziwiłłowskiemu – to przebudowa mostu na głównym wjeździe na teren założenia zamkowo-parkowego, modernizacja ciągów jezdnych i pieszych w parku oraz odtworzenie mostu koszarskiego z bramą koszarską. To nowe wejście na teren parku od strony zachodniej. Na bazie istniejących wałów odtworzono układ fortyfikacyjny typu staroholenderskiego. To wyjątkowy zabytek sztuki militarnej. Tylko kilka miejsc w Europie może się poszczycić tego typu fortyfikacjami – wylicza prezydent miasta Michał Litwiniuk.

CZYTAJ: Biała Podlaska odtwarza unikalne fortyfikacje

– Bardzo ważne, żeby centrum miasta było przyjazne i dla mieszkańców, i dla odwiedzających. Jest to na pewno perełka naszego miasta. Trzeba o nią zadbać – stwierdza jeden z bialczan.    

Modernizację przeszedł też amfiteatr. – Ma nowe zadaszenie, zmodernizowaną scenę i miejsca dla publiczności. Specjaliści podkreślają jego świetną akustykę. Wyremontowaliśmy zaplecze i wymieniliśmy reżyserkę. Dzięki zainstalowanej windzie obiekt jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami – dodaje Michał Litwiniuk.    

Koszt prac wyniósł 30 mln zł, z czego 20 mln pozyskano z budżetu Unii Europejskiej. 

Pierwsze prace rewitalizacyjne na terenie Parku Radziwiłłowskiego rozpoczęły się ponad osiem lat temu. Wówczas odtworzono między innymi ogród włoski.

W przyszłym roku na terenie parku planowana jest między innymi budowa kładki dla pieszych, zrekonstruowane zostaną też fortyfikacje od strony południowej, a także powstaną alejki szutrowe.

MaT / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version