Hrubieszów: wystawa poświęcona 2. Pułkowi Strzelców Konnych

20201230 125340 2020 12 30 214500

Wystawa prezentująca dokonania 2. Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie upamiętnia setną rocznicę objęcia garnizonu w tym mieście. Ekspozycję można oglądać na ogrodzeniu koszar, na terenie których stacjonowali strzelcy, a gdzie obecnie działa 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy.

– Naszym patronem jest oficer 2. Pułku Strzelców Konnych, major Henryk Dobrzański „Hubal”, który przyczynił się do sukcesów tamtej jednostki – mówi młodszy chorąży Andrzej Leśko z 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego. –  2. Pułk Strzelców Konnych przywędrował do Polski z armią Hallera. Walczył na froncie ukraińskim w 1919 roku, a następnie w 1920 roku w wojnie polsko-bolszewickiej. Wysławił się również w kampanii wrześniowej w 1939 roku, głównie w bitwie pod Mokrą. Za czyny bojowe uzyskał order Virtuti Militari.

– Na wystawie zobaczymy zdjęcia głównie z okresu międzywojennego zrobione na terenie Hrubieszowa – mówi kustosz dyplomowany Muzeum imienia księdza Stanisława Staszica, dr Justyna Wojtiuk. – Pułk znacząco angażował się w życie społeczne, kulturalne i religijne mieszkańców tego miasta. Dlatego są tu zdjęcia z obchodów Święta Niepodległości czy ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Są tu również zdjęcia z zawodów sportowych, jakie były organizowane na terenie Hrubieszowa, m.in. słynne Militari na hrubieszowskich błoniach.

Trzynaście tablic ze zdjęciami i opisami opracowała Fundacja Niepodległości przy wsparciu finansowym ministra obrony narodowej.

AlF/WM

Fot. Aleksandra Flis

Exit mobile version