W jedynej na świecie neounickiej parafii w Kostomłotach w powiecie bialskim trwają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. W wigilię wierni zgromadzą się przed północą w zabytkowej świątyni na modlitewnym czuwaniu, które poprzedzi pasterkę.
– Wierni w naszej parafii pod wezwaniem św. Nikity męczennika w Kostomłotach zgromadzą się w zabytkowej cerkwi, która pochodzi z 1631 roku – mówi proboszcz parafii ks. Piotr Witkowicz. – Jest to ostatnia na świecie cerkiew funkcjonującej parafii kościoła neounickiego na świecie. Tutaj, jak co roku przed pasterką, spotykamy się z parafianami na całonocnym czuwaniu, które ma nas bezpośrednio przygotować do uroczystości Bożego Narodzenia, do świętowania objawienia Pana Boga w ciele człowieka w postaci Pana Jezusa. Spotkanie, które nazywamy całonocnym czuwaniem, jest to czuwanie modlitewne oparte przede wszystkim o liturgię, które jest odpowiednikiem jutrzni w kościele rzymskokatolickim. W parafiach rzymskich spotyka się śpiew Godziny Czytań z uroczystości Narodzenia Pańskiego, który bezpośrednio poprzedza mszę świętą, w czasie której już świętujemy narodzenie się Pana Jezusa. U nas oczywiście ta jutrznia zakończy się liturgią świętego Jana Chryzostoma, arcybiskupa Konstantynopola. Będzie sprawowana w języku staro-cerkiewno-słowiańskim – dodaje ks. Piotr Witkowicz.
– To jest jedyna taka parafia w całym świecie, bizantyjsko-słowiańska – mówi Olga Kupryć, tutejsza parafianka od prawie sześćdziesięciu lat. – Na wigilię, około godz. 16.00, na stół kładzie się siano, a na siano obrus. Dzielimy się pieczoną prosforą. Jest śledź, ryba, kutia z makiem i z miodem, kisiel z owsianki. Śpiewamy kolędy słowiańskie i polskie, pismo święte czytamy – opowiada.
– Oczywiście, jak to jest w zwyczaju, przed wieczerzą łamiemy się prosforą. To chleb, który jest specjalnie wypiekany dla Eucharystii, w czasie której ta prosfora staje się ciałem Pana Jezusa. W ostatnią niedzielę poprzedzającą uroczystość Bożego Narodzenia, wierni gromadzą się po liturgii, jest przygotowana świeża prosfora. Zostaje ona pobłogosławiona w tym celu, aby podzielić się nią z bliskimi w wigilię, składając sobie najlepsze życzenia – tłumaczy ks. Piotr Witkowicz.
Parafia neounicka w Kostomłotach jest parafią katolicką obrządku bizantyjsko-słowiańskiego. Liczy ok. 120 wiernych.
MaT / PrzeG
Fot. archiwum