„Powroty. Anna Kamieńska (1920-1986)” to tytuł wystawy, która została dziś (30.12) otwarta w Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie. Są na niej pokazane fotografie, dokumenty, pamiątki oraz rękopisy i bruliony poetki, która pochodziła z Krasnegostawu i przez wiele lat związana była z Lublinem.
– Wszystkie prezentowane na ekspozycji przedmioty i dzieła realizują tytułowe hasło „Powroty” – podkreśla kuratorka wystawy dr Anna Marcińczak. – Bardzo często w swoich wierszach Anna Kamieńska powraca do dzieciństwa. Podkreślała, że to czas autentyczny, czas głębokiej tożsamości. Ale powroty pojawiają się w biografii i twórczości Kamieńskiej w różnych kontekstach. Anna Kamieńska po śmierci męża powraca nie tylko do wiary, ale też równocześnie do Biblii. Biblia w dojrzałym okresie jej życia odgrywała bardzo ważną rolę.
Wystawą zatytułowaną „Powroty. Anna Kamieńska (1920-1986)” Muzeum Narodowe w Lublinie, którego oddziałem jest Muzeum Józefa Czechowicza, kończy obchody setnej rocznicy urodzin Anny Kamieńskiej. Film z wernisażu jest do obejrzenia na profilu facebookowym Muzeum Józefa Czechowicza.
AKr/WM