Ruchoma szopka w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Garbowie

pm szopka 261220 016 2020 12 26 161705

W 1962 roku twórca ludowy i rzeźbiarz Aleksander Fijałkowski, pochodzący z Przybysławic wykonał ruchomą szopkę. Praca nad nią trwała kilka miesięcy, a konstrukcja ta znana jest nie tylko na Lubelszczyźnie.

W środku szopki znajdują się figurki, zamocowane na napędzanym silnikiem mechanizmie. W stajence umieszczony jest żłóbek z postacią Nowonarodzonego Jezusa, nad którym pochylają się Maryja z Józefem. Do Chrystusa zmierzają Trzej Królowie niosący dary oraz pasterze z owcami. Postaci te dzięki mechanizmowi w odpowiednim momencie kłaniają się przed Jezusem i rozpoczynają swą drogę od nowa.

Przed renowacją figurki odziane były w odpowiednie dla ich stanu społecznego ubrania, które zostały uszyte przez panią Stanisławę Fijałkowską. Jednak w 2009 roku ówczesny proboszcz zlecił wykonanie przez siostry zakonne z Częstochowy nowych strojów. Przed remontem, przeprowadzonym w w 2011 roku, szopka była eksponowana przez cały rok. Obecnie jest montowana tylko na okres Bożego Narodzenia w nowym miejscu – przy ołtarzu świętego Leonarda.

W czasie świąt szopka jest uruchamiana przed każdą mszą świętą i po jej zakończeniu. Czekają na to nie tylko małe dzieci, ale także dorośli. Mimo różnych zmian, które zaszły w ciągu 58 lat od powstania, szopka nadal działa i jest cennym zabytkiem, który znalazł swoje miejsce w garbowskim kościele.

Oprócz szopki kościół w Garbowie na czas świąt ozdabiany jest choinkami przekazywanymi przez parafian. Są one ustawiane w centralnej części kościoła oraz przy szopce. Drzewka zachwycają swoją wielkością. Każdego roku świąteczne ozdoby na choinki przygotowywane są ręcznie przez panie z czterech prężnie działających w parafii Kół Gospodyń Wiejskich.

PM / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski, 26.12.2020

 

Exit mobile version