Święta w cieniu pandemii. Zagrożenie wiary czy szansa na głębsze przeżycie religijne?

church 669556 1920 2020 12 01 182841

Pierwszy dzień grudnia – odliczamy czas do świąt, ze świadomością, że z powodu pandemii będą one inne niż w latach ubiegłych. Ich najważniejszy charakter – idea świąt Bożego Narodzenia – rzecz jasna pozostaje.

Z powodu pandemii koronawirusa wiele wydarzeń, które od lat były nieodłącznym elementem świąt, już zostało odwołanych lub odbędzie się w zmienionej formule.

Ze względu na sytuację epidemiczną inaczej niż zwykle przebiegać będzie Orszak św. Mikołaja.

– Nie chcemy jednak doprowadzić do tego, aby święty Mikołaj był osobą zamkniętą na potrzeby dzieci, a także innych wiernych ludzi, którzy mimo wszystko czekają na takie spotkanie – mówi ksiądz Piotr Kawałko, proboszcz parafii św. Mikołaja w Lublinie. – Święty Mikołaj wychodzi naprzeciw i będzie niósł dzieciom i wiernym przekazanie miłości, otwartości, optymizmu, żeby rzeczywiście te wartości były w ludziach. Tej wiary, tej nadziei trzeba dzisiaj nam wszystkim. Szóstego grudnia, w odpust świętego Mikołaja, zechcemy po mszy świętej południowej, po sumie odpustowej, poświęcić wszystkie przygotowane prezenty. Trafią one do ośrodków i szpitali, gdzie przebywają chore, niepełnosprawne dzieci. Po tym uroczystym poświęceniu święty Mikołaj w asyście kilkorga dzieci uda się odkrytym samochodem najpierw do dzieci chorych przy ul. Biernackiego, później do kliniki przy ul. Chodźki, następnie do dzieci niepełnosprawnych przy ul. Hirszfelda i na koniec do dzieci niepełnosprawnych przy ul. Doświadczalnej. Te prezenty zostaną przekazane poszczególnym delegacjom – dodaje ks. Piotr Kawałko.

– Nie ma żadnych ogólnopolskich wytycznych Konferencji Episkopatu Polski w sprawie kolędy. Dlatego decyzje w tej sprawie podejmą biskupi diecezjalni – mówi ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej. – 30 listopada w formie online odbyła się konferencja księży dziekanów archidiecezji lubelskiej. Wśród poruszanych zagadnień była także kwestia tegorocznej wizyty duszpasterskiej w naszej archidiecezji. Na razie trwają konsultacje w tej sprawie – informuje ks. Jaszcz.

– W tym roku w naszej parafii postanowiliśmy, że opłatki przekażemy naszym parafianom do skrzynek pocztowych w ich domach – mówi ks. Mirosław Ładniak, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie. – Dlatego stworzyliśmy specjalny pakiet opłatkowy. Zawiera on przede wszystkim opłatek, jest również list od proboszcza, który podsumowuje cały rok. Następnie mamy specjalną modlitwę, obrzęd stołu wigilijnego. Jednocześnie zamieściłem też modlitwę „Błogosławieństwo domu” mając świadomość, że tej tradycyjnej kolędy raczej nie będzie. Chciałbym natomiast zapraszać konkretne ulice na dany dzień na wieczorne msze święte, żeby wspólnie pomodlić się w intencji mieszkańców danych bloków czy ulic. Czy to wyjdzie, to naprawdę będzie zależało od tego, jakie będą obostrzenia – dodaje ks. Ładniak.

– Wieczorem w naszym kościele odbędzie się po mszy świętej po godz. 18.00 finał ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci „Święty Mikołaj w oczach dzieci” – zapowiada ks. Piotr Kawałko. – Następnie odbędzie się koncert papieski z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Wystąpią znani artyści scen polskich: Alicja Węgorzewska, Maciej Miecznikowski, Robert Grudzień. Podczas koncertu usłyszymy pieśni sakralne i patriotyczne oraz muzykę filmową. Na zakończenie koncertu zaplanowana jest wspólna modlitwa „Święty Boże” o ustanie pandemii koronawirusa z zapewnieniem papieża Franciszka o modlitwie za organizatorów i uczestników uroczystości – dodaje ks. Kawałko.

– Brak jest też pięknym nauczycielem – mówi ks. Arkadiusz Paśnik, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Lublinie. – Zawsze przynajmniej raz w roku jest w naszym domu kapłan. Święci dom, rozmawia. Idę, rozmawiam i to też jest diagnozowanie środowiska. Jestem tutaj proboszczem już 12 lat, więc wiem kto tak naprawdę, gdzie i kiedy potrzebuje pomocy. To jest też po to, żeby wyjść naprzeciw. Na razie nie wiem jak będzie wyglądała wizyta, ale wierzę, że jeśli się nie odbędzie, to ten brak będzie tą wizytą. Coś nam powie. Czy to jest nam potrzebne, czy to jest już tylko tradycja. Jestem przekonany, że jeżeli ksiądz stworzył z ludźmi głębokie więzi, relacje i oni widzą w nim ojca, duszpasterza prawdziwego, to oni będą tęsknili za taką wizytą. Natomiast jeżeli to było wejście i wyjście, no to kto za tym tęskni? – podsumowuje ks. Arkadiusz Paśnik.

6 grudnia przejazd świętego Mikołaja oraz koncert będą transmitowane online. Linki będzie można znaleźć na stronie fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo oraz parafii św. Mikołaja.

Decyzja w sprawie wizyt duszpasterskich zapadnie w najbliższych dniach.

LilKa / PrzeG

Fot. pixabay.com

Exit mobile version