Europejska Agencja Leków (EMA) wydała w piątek pozytywną opinię o dopuszczeniu do obrotu w UE szczepionki koncernu AstraZeneca przeciw COVID-19. Teraz decyzję o dopuszczeniu tego preparatu na unijny rynek musi podjąć Komisja Europejska.
EMA zaleciła przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionki dla osób w wieku od 18 lat.
– Trzecią pozytywną opinią rozszerzyliśmy arsenał szczepionek dostępnych dla państw członkowskich UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego w celu zwalczania pandemii i ochrony obywateli – powiedziała Emer Cooke, dyrektor wykonawcza EMA.
– Polska ma zakontraktowanych 16 mln szczepionek firmy AstraZeneca. W I kwartale powinna otrzymać od producenta około 1,5 mln dawek, co pozwoli zaszczepić ok. 750 tys. osób – poinformował w piątek na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.
Szczepionka podawana jest pacjentowi, podobnie jak pozostałe dwie dopuszczone do obrotu – Pfizera/BioNTech i Moderny – w dwóch dawkach.
Niemcy w przeddzień decyzji Europejskiej Agencji Leków poinformowały, że u nich preparaty AstraZeneca będą dostępne tylko dla osób poniżej 65 roku życia.
Jednocześnie trwa – na razie „słowna” – batalia w sprawie liczby szczepionki AstraZeneca, która miałaby trafić do państw Wspólnoty. W ubiegłym tygodniu firma, która zawarła umowę w tej sprawie z Unią Europejską jeszcze w 2020 roku, poinformowała, że nie będzie w stanie dostarczyć wszystkich zaplanowanych szczepionek w pierwszym kwartale 2021 r. i że dostawy zostaną znacznie zmniejszone.
Komisja Europejska podejrzewa, że brytyjsko-szwedzki koncern sprzedaje zamówione do UE szczepionki Brytyjczykom. A kiedy Pfizer i BioNTech też poinformowały o problemach z dostawami do Unii, padły na nie podejrzenia, że sprzedają szczepionki krajom spoza Wspólnoty, które płacą więcej.
Spór z AstraZenecą dotyczy zapisanych w umowie zobowiązań, różnie interpretowanych przez strony.
W związku z tą sytuacją, Komisja Europejska zapowiedziała blokadę eksportu poza Unię szczepionek tych firm, które nie dostarczą preparatów na czas do krajów członkowskich. Komisja Europejska zaproponowała specjalny mechanizm w tej sprawie. Zgodnie z nim, każdy koncern, który ma fabryki na terenie Unii będzie musiał poinformować władze państw członkowskich o planowanym eksporcie preparatu, podać liczbę sprzedawanych dawek i państwo odbioru. Jeśli okaże się, że jakaś firma nie wywiązała się wcześniej z umowy na dostawy do Unii i nie dostarczyła szczepionek w terminie, wtedy kraj, na terenie którego znajduje się fabryka, będzie mógł zablokować eksport szczepionek poza Wspólnotę.
Unijny mechanizm ma działać do końca marca 2021 roku z możliwością przedłużenia.
W Polsce wykonano dotąd 1 097 036 szczepień przeciw COVID-19 – wynika z danych zamieszczonych dziś na rządowej stronie internetowej www.gov.pl/web/szczepimysie. W sumie zanotowano 703 niepożądane odczyny poszczepienne. Zutylizowano 2 486 dawek szczepionki.
Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia 2020 roku. Obecnie szczepiony jest personel medyczny. W ostatni poniedziałek, 25 stycznia rozpoczęły się szczepienia seniorów powyżej 70 roku życia.
RL/ PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum