Konferencja z okazji 10. rocznicy śmierci arcybiskupa Józefa Życińskiego

zycinskii 4 2021 02 10 130850

Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych hierarchów polskiego Kościoła przełomu XX i XXI wieku. 10 lat temu zmarł arcybiskup Józef Życiński. Działalność i osobowość byłego metropolity lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL przypomną dziś naukowcy podczas konferencji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem Jana Pawła II.

CZYTAJ: Aktualność przesłania abp. Józefa Życińskiego – konferencja w 10. rocznicę śmierci arcybiskupa

– Arcybiskup Życiński chciał przede wszystkim wprowadzić harmonię pomiędzy kulturą naukową, humanistyczną i religijną – mówi profesor Piotr Gutowski z Wydziału Filozofii KUL. – Jak wiadomo one, przynajmniej na pierwszy rzut oka, są ze sobą niezgodne. Arcybiskup dbał o to, żeby przedstawiciele tych trzech kultur rozumieli siebie nawzajem. Był mediatorem między tymi trzema kulturami: naukową, humanistyczną i religijną.

– To był człowiek, który w bardzo poetycki sposób uprawiał naukę – podkreśla profesor KUL Monika Walczak z Katedry Metodologii Nauk. – Ta interdyscyplinarność to nie było tylko łączenie nauk przyrodniczych z filozofią czy z religią. To była też umiejętność ubrania tego w pewną formę retoryczną, która była chyba najbardziej charakterystyczna dla księdza arcybiskupa Życińskiego.

CZYTAJ: Mija 10 lat od śmierci arcybiskupa Józefa Życińskiego

Arcybiskupa Życińskiego będą wspominać m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi, ks. prof. Michał Heller z Centrum Kopernika czy prof. Andrzej Zoll z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konferencja będzie transmitowana online na stronie internetowej KUL-u. Początek o godzinie 10.30. Link do transmisji można znaleźć TUTAJ.

Konferencję zakończy msza św. w intencji śp. abp. Józefa Życińskiego, która zostanie odprawiona w lubelskiej archikatedrze o godz. 19.00. Transmisję będzie można obejrzeć na stronie Facebooku Radia Lublin.  

ZAlew/WM

Fot. kul.pl 

Exit mobile version