Koronawirus: lubelskie badania nad amantadyną z dużym dofinansowaniem

covid 19 5000501 1920 2021 02 04 194158

W Lublinie będą prowadzone badania nad wykorzystaniem amantadyny w leczeniu chorych na COVID-19.  Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny numer 4 otrzyma ponad 6,5 miliona złotych od Agencji Badań Medycznych, która finansuje projekt

– Nasz szpital jest liderem projektu, a badaniami będzie kierował kierownik Kliniki Neurologii SPSK4 profesor Konrad Rejdak. – mówi rzecznik prasowy szpitala Alina Pospischil. – Podpisana właśnie umowa dotyczy projektu, którego całkowity koszt wynosi ponad 6,5 mln zł. Środki pochodzą z Agencji Badań Medycznych i będą przeznaczone na sprawdzenie skuteczności amantadyny w zapobieganiu rozwoju COVID-19 oraz powikłań neurologicznych. W badaniu wezmą udział pacjenci, u których można zaobserwować objawy infekcji koronawirusem, ale którzy jednocześnie nie wykazują cech niewydolności oddechowej. Obecnie trwają ostatnie formalności przed rozpoczęciem badań.  

CZYTAJ: 6,5 mln zł na badania skuteczności amantadyny w leczeniu COVID-19

– Do pierwszego etapu badań zamierzamy zaprosić 200 pacjentów z siedmiu ośrodków w Polsce. Wśród nich będą też osoby z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie – informował wcześniej profesor Konrad Rejdak.

CZYTAJ: Czy obecny na rynku lek pomoże zwalczyć koronawirusa? Sprawdzą to lubelscy naukowcy

Pierwsze wnioski dotyczące skuteczności terapii będzie można postawić już po około dwóch tygodniach od rozpoczęcia stosowania leku.

CZYTAJ: Prof. Konrad Rejdak: To nie będzie panaceum na wszystko. Ruszą lubelskie badania nad amantadyną w leczeniu COVID

Pomysł badania nad amantadyną został zgłoszony do Agencji Badań Medycznych już w kwietniu 2020, czyli w pierwszej fazie pandemii.

MaK / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version