W programie „Na własne uszy” proponujemy wysłuchanie reportażu Mariusza Kamińskiego pt. „I poszedł ksiądz na wojnę”. 5 marca 1940 roku, a więc 81 lat temu, władze radzieckie podjęły uchwałę, którą podpisał Józef Stalin, o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych przebywających w sowieckich obozach, po ataku na Polskę 17 IX 1939 r. Wśród ofiar znaleźli się kapelani wojskowi różnych wyznań. Jednym z nich był ks. Józef Czemerajda, który zanim został zmobilizowany, przez blisko 10 lat pełnił posługę w kilku parafiach na Ziemi Lubelskiej (Wożuczyn, Zakrzówek, Częstoborowice i Czartowiec). Mieszkańcy zapamiętali go jak z najlepszej strony jako dobrego księdza, ale też gospodarza. W 2009 roku ks. Czemerajda znalazł wśród księży zgłoszonych na kandydatów do procesu beatyfikacyjnego Męczenników Wschodu „Katyń 1940”. Od wielu lat jego historię zgłębia ks. Wiesław Szewczuk, obecnie proboszcz jednej z parafii w Kraśniku, który pochodzi z Czartowca. Przygotowuje książkę, nagrywa i spisuje relacje świadków. O losach księdza Czemerajdy usłyszą państwo w reportażu. Odwiedzimy tez miejsca z nim związane.
W audycji udział wzięli:
– ks. Wisław Szewczuk – proboszcz w parafii Miłosierdzia Bożego w Kraśniku, pochodzi z Czartowca, pisze książkę o ks. Józefie Czemerajdzie,
– mama księdza Wiesława – Maria Szewczuk i jej syn Mirosław z Czartowca,
– Julia Kręt – z Pokrówki koło Chełma, krewna ks. Józefa Czemerajdy,
– ks. Jan Borysowski – proboszcz parafii Czartowiec,
– Jan Wronka z Kolonii Czartowiec,
– Stanisław Stawarz z Czartowca i jego syn ks. Andrzej Stawarz – komandor porucznik, mieszkańcy Czartowca,
– ks. Grzegorz Zając – wikariusz w parafii Kumów od 2014 roku, gdzie ochrzczony był ksiądz Józef Czemerajda,
– mieszkańcy Rożdżałowa, pod Chełmem, w którym urodził się ks. Czemerajda: Elżbieta Oleszczuk, Lucyna Wojtiuk, Helena Mazurkiewicz, Antoni Koszarny.
Zaprasza Mariusz Kamiński.
Fot. Lubelska Szkoła Reportażu/ FB