Centrum egzaminów teoretycznych powstanie w Centrum Lotniczym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.
To pierwsze w kraju miejsce poza siedzibą Urzędu Lotnictwa Cywilnego, gdzie będą mogli być egzaminowani kandydaci na pilotów.
– Centrum egzaminacyjne powołano na mocy porozumienia z Urzędem Lotnictwa Cywilnego – mówi Łukasz Puzio, dyrektor Centrum Lotniczego. – Jest to bardzo duże wyróżnienie, jeśli chodzi o współpracę z Urzędem, ponieważ jesteśmy pierwszym ośrodkiem w Polsce, który ma możliwość egzaminowania do licencji. Dzięki temu nasi studenci będą mogli na miejscu podejść do egzaminów do licencji pilota.
– Podpisaliśmy porozumienie z Urzędem Lotnictwa Cywilnego, na mocy którego Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie utworzy Centrum Egzaminów Teoretycznych – wyjaśnia Arkadiusz Tofil, rektor Państwowej Wyżej Szkoły Zawodowej w Chełmie. – To pierwsze tego typu centrum egzaminowania w Polsce, którego siedziba będzie znajdowała się poza Urzędem Lotnictwa Cywilnego. Dla nas, jako dla uczelni, ale również ośrodka kształcenia cywilnego, to ogromne wyróżnienie, bo jest swego rodzaju potwierdzeniem zaufania oraz dobrych wyników licznych audytów i kontroli realizowanych przez inspektorów Urzędu Lotnictwa Cywilnego, potwierdzających wysoki poziom oraz profesjonalizm naszego ośrodka i osób prowadzących oraz odpowiedzialnych za poszczególne działy w ośrodku kształcenia. Mam nadzieję, że dzięki możliwości odbywania egzaminów właśnie na naszej uczelni w Chełmie te egzaminy będą w pewien sposób bardziej dostępne i może będą odbywały się przy lekko mniejszym poziomie stresu dla młodzieży, która ma aspiracje do tego, żeby w przyszłości stać się pilotami liniowymi.
– Kiedyś jedyną możliwością zdawania tych egzaminów był przyjazd do Warszawy – zauważa Mateusz Owczarek, student Centrum Lotniczego w Depułtyczach Królewskich. – Możliwość zdawania tych egzaminów w Centrum Lotniczym w PWSZ w Chełmie ułatwi niektórym dojazd na egzamin, a także w obecnej sytuacji pandemicznej pomoże rozłożyć liczbę przyszłych pilotów na dwa miejsca egzaminowania, co znacząco poprawi bezpieczeństwo.
– W ramach naszego ośrodka będzie można odbyć egzaminy teoretyczne obejmujące licencje pilota samolotowego rekreacyjnego i turystycznego, pilota śmigłowcowego rekreacyjnego i turystycznego, ale również egzaminy teoretyczne obejmujące licencje pilota szybowcowego oraz pilota balonowego – mówi Arkadiusz Tofil. – Bardzo cieszę się z tego faktu, bo jest to istotne wyróżnienie dla naszej uczelni oraz, mam nadzieję, wyróżnienie, które jeszcze bardziej podkreśli rolę naszego ośrodka i naszej uczelni w Polsce na mapie podmiotów odpowiedzialnych za kształcenie pilotów na terenie naszego kraju.
– Ośrodek oraz możliwość egzaminowania cieszą się ogromnym zainteresowaniem – dodaje Łukasz Puzio. – Po pierwszych 2 godzinach możliwości rejestracji na egzaminy w PWSZ w Chełmie zgłosiło się około 100 osób. Ośrodek egzaminacyjny w Chełmie został bardzo dobrze odebrany i przyjęty.
Pierwsza sesja egzaminacyjna z zachowaniem wymaganego reżimu sanitarnego w Depułtyczach Królewskich odbędzie się 22 i 23 marca.
ŁoM/WM
Fot. pixabay.com