W Lublinie trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Stawiali opór sowieckiej agresji i władzom komunistycznym. Według szacunków, na Lubelszczyźnie zginęło lub zostało zamordowanych ponad tysiąc tych żołnierzy.
– Ich historia jest niedokończona przede wszystkim dlatego, że wciąż trwają poszukiwania ciał – mówi pełnomocnik wojewody lubelskiego do spraw ochrony dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów Waldemar Podsiadły. – Oni byli nie tylko bestialsko zamordowani, ale specjalnie zakopywali, porzucani w takich nieznanych miejscach trudnych do odnalezienia, aby pamięć o nich zaginęła. Ta pamięć była wypierana przez propagandę komunistyczną, przez tych, którzy często przyczyniali się do tego, że ich mordowano. Wielu z nich w walce odrodzenie ojczyzny, o jej niezależność, niezawisłość dało głowę, dało życie.
CZYTAJ: Lubelskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Na ziemiach lubelskich działalność podziemia niepodległościowego trwała najdłużej – do roku 1963.
Główne lubelskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych potrwają do niedzieli włącznie. Program obchodów można znaleźć na stronie lubelskiego oddziału IPN.
EwKa / GRa
Fot. lublin.ipn.gov.pl