„O Pierścień Księżnej Izabeli”, czyli ogólnopolski konkurs tańców w Puławach

20210313 094941 2021 03 13 142701

Najpiękniejsze polskie tańce znów będą królowały w Puławach. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią w Puławskim Ośrodku Kultury odbędzie się Konkurs Tańców Polskich „O Pierścień Księżnej Izabeli”.

Na parterze nowego gmachu Domu Chemika wystąpi 95 par turniejowych. W zmaganiach wezmą udział zespoły między innymi z Warszawy, Olsztyna, Katowic, Dobczyc, Poznania czy Torunia. Nie zabranie też gospodarzy konkursu – Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle” imienia Kazimiery Walczak „Mamci”.

– Z wielu względów to wyjątkowe wydarzenie – mówi dyrektor „Domu Chemika” Zbigniew Śliwiński. – Można powiedzieć, że to pierwszy konkurs taneczny w Polsce. W tym roku zdecydowaliśmy się na zrobienie jednodniowej imprezy. Jest 95 par, 18 ośrodków, czyli naprawdę jest to bardzo dobry wynik, jeżeli chodzi o frekwencję. To jest ważne wydarzenie dla nas, bo to nowa przestrzeń i nowy obiekt. To pierwsze wydarzenie kulturalne, które ma rangę ogólnopolską. Zależy nam na tym, aby w tych warunkach, w tych przestrzeniach zrobić to jak najlepiej.

– Na pewno jest to niszowa pasja – przyznają członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Warszawianka”. – Po pierwsze bardzo nietypowa pasja, ponieważ wszyscy tańczą trendy w postaci hip-hopu czy jazzu, a każdy zapomina o naszych podstawowych tańcach narodowych, które każdy Polak powinien znać i szanować. Myślę, że to też utwierdza mnie w tym, żeby promować polską kulturę ludową. Taniec daje pewnego rodzaju wolność, można się dzięki niemu wyrazić. Jak pokazujemy się w telewizji i rozmawiamy o tym w radiu, możemy pokazać Polakom, że mamy dziedzictwo kulturowe również w kategorii tańca.

– Jest kilka podstawowych kryteriów oceny – wyjaśnia sędzia główny konkursu Jan Łosakiewicz. – Przede wszystkim rytmiczność, poczucie rytmu i umiejętność usytuowania własnego ciała w rytmie. Druga sprawa to jest kwestia techniki tanecznej. Następna rzecz to trzymanie się systematyki. Należy pamiętać, by nie przekraczać regulaminu, bo w każdej kategorii wiekowej są określone kroki i figury. Ważna jest też kwestia wspólnego tańczenia, czyli tańczenia w parze, jak też umiejętności adorowania partnerki, czyli to, w jaki sposób partner zajmuje się partnerką, w jaki sposób darzy ją szacunkiem. To są podstawowe kryteria. 

Organizatorzy zapewniają, że konkurs jest organizowany zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Każda z grup ma osobne pomieszczenie, w którym przygotowuje się do prezentacji. Poza parkietem jest obowiązek noszenia maseczek i utrzymywania dystansu. Każdy z uczestników podpisywał także oświadczenie dotyczące swojego stanu zdrowia i braku kontaktu z osobą zakażoną w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Taneczne zmagania odbędą się w skróconej formie i bez udziału publiczności. Transmisja będzie dostępna na kanale YouTube Puławskiego Ośrodka Kultury.

Uroczyste otwarcie tego wydarzenia oraz rozpoczęcie pierwszego bloku konkursowego o 9.30.

ŁuG/WM

Fot. Łukasz Grabczak/ Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”

Exit mobile version