Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie proponuje przenieść się do kwietnia 1945 roku. Placówka zaprezentowała mobilną grę terenową „O wilkach mowa”.
– Celem gry jest przybliżenie powojennej historii Lublina – mówi Katarzyna Syska z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. – Jest to terenowa gra mobilna. Trzeba tu podkreślić słowo „mobilna”. To gra, która została osadzona w aplikacji „Action track”. Jest ta aplikacja, która pozwala całkowicie bezkontaktowo przejść całą trasę, co w dobie pandemii jest niezwykle ważne. Aplikacja po prostu prowadzi gracza przez kolejne punkty, zadaje mu zadania, zagadki i gracz właśnie w tej aplikacji musi je rozwiązać – dodaje Katarzyna Syska.
– Zadania są bardzo różnorodne, bo gra jest o tyle bogata, że na samym początku gracz może wybrać jedną z aż czterech tras. Każda trasa poprowadzi go w inny zakątek Lublina i pokaże mu inny wycinek historii – mówi Nadia Sola-Sałamacha z oddziałowego Biuro Edukacji Narodowej w Lublinie. – Można nawet cztery razy przejść każdą z tras. Na pewno będą tam nowe, ciekawe rzeczy. Cała gra jest fabularyzowana. Pojawiają się w niej scenki z rekonstruktorami historycznymi, aktorami. Mamy również sceny zawierające tylko i wyłącznie nagrania audio.
– Gra przeniesie nas do roku 1945, a dokładnie w przełom marca i kwietnia 1945 roku. Będzie to przygotowanie do akcji ekspropriacyjnej (mającej na celu pozyskanie pieniędzy na działalność konspiracyjną – red.) oddziału Stanisława Łukasika pseudonim „Ryś”. Akcja ta odbyła się 7 kwietnia 1945 roku w samym centrum miasta na ulicy Krakowskie Przedmieście 67 – dodaje Nadia Sola-Sałamacha.
– Czternastu ludzi wkroczyło do budynku przy ulicy Krakowskie Przedmieście 67, gdzie znajdowała się Izba Skarbowa – mówi Rafał Szewczyk z Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie. – Rozbrojono strażnika i rozpoczęto akcję zajmowania pieniędzy. Udało się uzyskać wtedy w czasie tej akcji prawie 1 200 000 zł. Pieniądze te zostały wywiezione z Izby Skarbowej. Były to ogromne fundusze, które mogły wesprzeć działalność konspiracyjną. Jeden z pracowników, nie znamy jego nazwiska, zaalarmował Urząd Bezpieczeństwa, a funkcjonariusze UB bardzo szybko zjawili się na miejscu – zaznacza Rafał Szewczyk.
– Jeśli chodzi o rodzaj zadań, nie są to zadania sprawdzające wiedzę. Należy to tutaj podkreślić. Zależało nam bowiem na tym, żeby to była dobra zabawa, a nie kolejny test, tylko właśnie coś, co mogłoby zachęcić ludzi do poznawania historii. Tę wiedzę można zdobyć po prostu idąc jedną albo i wszystkimi czterema, z naszych tras – mówi Nadia Sola-Sałamacha.
Mobilną grę terenową „O wilkach mowa” można pobrać w Google Play oraz App Store. By rozpocząć przygodę należy stawić się pod Bramą Krakowską w Lublinie i zeskanować kod QR, który jest dostępny na stronie internetowej lublin.ipn.gov.pl.
Osoby, które wezmą udział w grze od 1 do 8 marca, mogą dostać cenne nagrody.
InYa / PrzeG
Fot. i film lublin.ipn.gov.pl