Rząd przedstawił zmiany w kalendarzu szczepień

kalendarz 2021 03 04 150631

– Zapisy na szczepienia dla osób przewlekle chorych rozpoczną się 10 marca. Proces szczepień dla tej grupy ruszy 15 marca – poinformował podczas konferencji prasowej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. – 22 marca rozpocznie się szczepienie osób w wieku 69 lat, a w kolejnych dniach szczepienia kolejnych roczników – dodał.

– Mamy ważny komunikat dla seniorów w wieku 65-69 lat – 11 marca rozpoczną się trzydniowe zapisy dla rocznika 1952. Od 18 do 20 marca będą rejestrowane roczniki 1952-1954, a od 22 do 24 marca 1952-1956 – stwierdził Michał Dworczyk.

Wyjaśnił, że seniorzy zostali podzieleni na mniejsze grupy w celu usprawnienia i ułatwienia zapisów. Chcieliśmy, żeby te trzy dni były przeznaczone tylko dla dwóch roczników. W każdym z nich liczymy, że będzie około 300 tys. chętnych do zapisania się. Chcemy zmniejszyć liczbę osób, które w tym czasie zgłaszają się do zapisów po to, żeby nie generować kolejek, żeby zapisy dla seniorów były jak najłatwiejsze i nie trzeba było długo czekać w kolejce czy na infolinii – powiedział Dworczyk.

– Poza tym 25 marca rozpocznie się ponowna rejestracja pacjentów w wieku 70 plus. Cały czas funkcjonują trzy kanały rejestracji: całodobowa infolinia 989, e-Rejestracja dostępna na gov.pl/szczepimysie lub SMS na numer 664 908 556. Namawiamy także wszystkich seniorów do tego, aby skorzystali z internetowego formularza na pacjent.gov.pl – . Tak, w szybki i prosty sposób, mogą uzyskać termin szczepienia.

29 marca – jak kontynuował Dworczyk – rozpoczną się szczepienia grupy 1C. – W pierwszej kolejności będą to osoby, które przez swoją pracę stykają się na co dzień z osobami chorymi lub mogą mieć z nimi potencjalny kontakt. Tygodniowo będziemy na tę grupę przeznaczać 32 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca, czyli jest to mniej więcej 2 tys. szczepionek na jedno województwo – podał szef kancelarii premiera.

– W grupie szczepionych od 15 marca osób przewlekle chorych wyróżniliśmy trzy podstawowe grupy to są pacjenci onkologiczni, pacjenci dializowani i pacjenci wentylowani mechanicznie. Do grupy 1B dołączone zostały osoby, które czekają na przeszczepy oraz pacjenci onkologiczni, którzy zostali zdiagnozowani, a jeszcze nie są leczeni – mówił szef kancelarii premiera.

Wiceminister zdrowia Anna Goławska przedstawiła specjalną ścieżkę dla przewlekle chorych. Jak mówiła, dostaną oni e-skierowania, automatycznie wygenerowane z systemu. – Informację o tym, kto powinien otrzymać takie skierowanie będziemy mieli ze sprawozdawczości Narodowego Funduszu Zdrowia, gdyż po kodach chorób NFZ jest w stanie wygenerować taką listę osób – podkreśliła wiceminister. Skierowania dla przewlekle chorych będą wystawione do 10 marca. – To, czy ktoś otrzymał e-skierowanie można sprawdzić na IKP lub zwyczajnie zadzwonić do lekarza prowadzącego, czy do lekarza POZ – tam w systemie te informacje się znajdują – poinformowała Anna Goławska.

– Osoby dializowane nie muszą rejestrować się przez rejestrację, będą szczepione w stacji dializ, do której przyjeżdżają na cykliczne dializy i tam będą umawiały się na szczepienie. Osoby z chorobą nowotworową, jeżeli są aktualnie hospitalizowane lub są w trakcie chemioterapii, będą szczepione w ośrodkach onkologicznych i tam należy umówić się na szczepienie. Natomiast pozostali mogą umówić się normalnie w punkcie szczepień – zaznaczyła wiceminister zdrowia.

Przekazała, że również osoby po przeszczepach będą umawiać się w punktach populacyjnych, z kolei osoby wentylowane mechanicznie będą szczepione najprawdopodobniej w domach przez wyjazdowe zespoły.

8 marca rozpoczną się dodatkowe, uzupełniające szczepienia grupy zero. Chcemy, żeby do 21 marca wszystkie osoby z tej grupy zostały zaszczepione. Będą one szczepione szczepionką AstraZeneca – dodał Dworczyk.

CZYTAJ: Premier Mateusz Morawiecki: Widać efekty szczepień

– Do 7 marca zaszczepionych zostanie ponad 90 procent nauczycieli – szkół podstawowych, średnich i wykładowców. Do 14 marca zakończymy szczepienia wszystkich nauczycieli – stwierdził szef kancelarii premiera.

CZYTAJ: Na szczepienia zgłosiło się w sumie 590 tys. nauczycieli

RL / PAP /ToMa

Fot. @PremierRP

Exit mobile version