Są arcydzieła sztuki malarskiej, a także obrazy przyrody i tętniących życiem miast. Wystawa ponad 120 prac ułożonych z ponad 80 tysięcy elementów puzzli prezentowana jest w Domu Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych w Lublinie. Można ją oglądać online.
– Część z tych puzzli ułożyli podopieczni Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Kosmonautów – mówi pomysłodawca akcji Maciej Dąbrowski. – Układaliśmy w ramach zajęć właśnie takie prace i przyszedł nam do głowy pomysł, żeby szerzej zaprezentować takie układanki w formie wystawy. Mieszkańcy Domu jak zwykle bardzo pozytywnie zareagowali. Oczywiście trzeba się było bardzo mocno napracować. Nasi mieszkańcy wykazali się tutaj nie lada cierpliwością i zaangażowaniem. Trzeba powiedzieć, że najmniejsze obrazki składają się z 40 elementów, a największe z ponad 4 tysięcy, więc niektóre są bardzo duże – opowiada.
– Ta akcja była dla nich też fajną formą pracy i terapii zajęciowej – stwierdza Dorota Poleszak, dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie w Lublinie. – Kiedyś układali z kulek piękną pracę przedstawiającą kosmonautę. Teraz natomiast układanie tych małych elementów było dla nich pracą twórczą, z których powstawały piękne obrazy – dodaje.
– Nasza wystawa jest bardzo różnorodna. Tematyka jest tak szeroka, że każdy znajdzie coś tutaj dla siebie: od reprodukcji znanych obrazów po przyrodę, zwierzęta, muzykę, inżynierię. Mamy też puzzle z mostami i miastami – opisuje Maciej Dąbrowski.
Są również prace 3D. – To są bardzo ciekawe prace. Pierwsze puzzle przedstawiają balony w locie. Są to puzzle typowo przestrzenną. Mamy również prawdziwą perełkę. W zasadzie trudno powiedzieć czy to są puzzle, czy już rzeźba, bo mamy ludzką głowę wytworzoną z puzzli, ale troszeczkę innych kształtem, ponieważ są to płaskie dyski. Ta praca składa się ze 140 elementów – dodaje Maciej Dąbrowski.
– Puzzle nie mają limitu wiekowego. Można je układać w każdym wieku i każdy w nich znajdzie coś dla siebie – twierdzi Monika Jabłońska, terapeutka zajęciowa w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Kosmonautów w Lublinie. – Tutaj na zajęciach układaliśmy raczej mniejsze, począwszy od nawet kilku elementów. Bowiem są i takie osoby, które może nie od razu ułożą nawet kilka puzzli, ale po ułożeniu będzie im to dawać ogromną satysfakcję. Będzie to miało wymiar terapeutyczny. Puzzle ćwiczą pamięć i spostrzegawczość. Uczą, ponieważ układając jakieś dzieła sztuki, później dowiadujemy się czegoś o nich. Możemy poczytać coś w Internecie o tym obrazie, albo o jakimś miejscu. Puzzle wzmacniają również poczucie własnej wartości i poprawiają sprawność manualną, a także uczą pracy w zespole, jeśli akurat układamy je w grupie. A tutaj właśnie tak było – informuje.
– Są tu osoby niepełnosprawne fizycznie. Czasami mają tylko jedną rękę sprawną, a mimo to bardzo chciały uczestniczyć w tych pracach i to je ogromnie zajmowało – opowiada Dorota Poleszak. – Było to trudne o tyle, że musieli dopasować elementy nie tylko na płaszczyźnie płaskiej, ponieważ puzzle są też w 3D. Doszło więc troszeczkę elementów przestrzennych. Ale też czasami, gdy jest to pejzaż kolorystycznie jednostajny, dopasować odpowiednie kształty do siebie to naprawdę jest sztuka – dodaje.
Ogólnopolska Wystawa Puzzli znajduje się w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Kosmonautów 78 w Lublinie. Można ją oglądać online, a już za tydzień będzie ona dostępna także w Mapach Google Street View. Szczegóły są dostępne na facebokowym profilu placówki.
InYa / WT
Fot. Dom Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie w Lublinie FB