Polewanie się wodą jest nie tylko tradycją świecką, ale też religijną. „To uroczysty akt pokutny”

dsc 8950 2021 04 05 161315

Dziś (05.04) Wielki Poniedziałek, drugi dzień świąt Wielkiej Nocy, potocznie zwany lanym poniedziałkiem lub śmigusem dyngusem. Dzień ten związany jest z obrzędem polewania się wodą. Ma on – obok wymiaru tradycyjnego – także wymiar religijni, wierni w świątyniach kropieni są wodą święcona.

– Aspersja, czyli pokropienie wodą święconą w Kościele katolickim niesie z sobą skutki duchowe – mówi ks. Krystian Bordzań, wikariusz parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju. – To jest uroczysty akt pokutny, nawiązujący do Psalmu 51: „Pokrop mnie hizopem, a stanę się czysty, obmyj mnie, a nad śnieg wybieleję”. Przypominam o chrzcie, który dał nam wolność od grzechu, ale także podkreśla naszą przynależność do Chrystusa. Dlatego poświęcona woda oraz jej użycie wiąże się przede wszystkim z wiarą w Boga, który oczyszcza i uświęca wszystko.

Najstarsza wzmianka o wodzie święconej znajduje się w Aktach Piotra i Tomasza, pochodzących z III wieku. Natomiast tekst modlitwy na poświęcenie wody zachował się z IV wieku.

TsF/WM

Fot. TsF

Exit mobile version