W Lublinie uczczono 76. rocznicę zakończenia w Europie II wojny światowej i zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Uroczystości rozpoczęły się mszą święta w kościele pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła przy placu Litewskim. Następnie uczestnicy złożyli kwiaty przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa w Lublinie
– Musimy o tej dacie zawsze pamiętać, ale żeby o niej mówić trzeba cofnąć się do roku 1939 – mówi wicewojewoda lubelski, Bolesław Gzik: – Trzeba rozpocząć od 1 września, kiedy Polska stała się pierwszym krajem, gdzie hitlerowskie Niemcy uderzyły na naszą ojczyznę, ale trzeba mówić również o 17 września, kiedy to drugi przeciwnik uderzył na naszą ojczyznę.
– Dla Polaków walka nie zakończyła się 8 maja – mówi wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski: – Po tragicznym okupancie niemieckim przyszedł następny, tragiczny okupant sowiecki, bolszewicki, bo później przez 50 lat byliśmy zniewoleni. Wielu żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalio
nów Chłopskich – ci bohaterowie zostali zabici w katowniach ubeckich i NKWD.
– Oddajemy hołd tym, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski na wszystkich frontach wojny – mówi członek związku żołnierzy Wojska Polskiego, major Tadeusz Sobieszek: – Naszym obowiązkiem jest utrwalanie w pamięci społeczeństwa polskiego i całej społeczności międzynarodowej prawdy historycznej o udziale Polski i Polaków w heroicznej walce i zwycięstwie nad niemieckim faszyzmem. II wojna światowa przeszła do historii jako największy kataklizm dziejowy, a dla naszego narodu była najbardziej krwawa w całej naszej historii.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Msza święta w kościele pw. Św. Piotra i Pawła w dniu Narodowego Dnia Zwycięstwa
7 maja 1945 roku Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która weszła w życie następnego dnia. Działania wojenne zostały przerwane 8 maja o godzinie 23.01.
Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej od 2015 roku 8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa.
MaK (opr. DySzcz)
Fot. Piotr Michalski